W dniach 28-30 listopada 2018 r. w Częstochowie odbyła się czwarta edycja Konferencji TOP automotive. Wydarzenie zaskarbiło sobie już zainteresowanie jakościowców z branży motoryzacyjnej i jest rozpoznawanym punktem rocznego programu w agendzie polskiego automotive. W 2018 roku spotkało się 170 przedstawicieli z blisko 60 firm, a duża część z nich odwiedziła Konferencję już kilkukrotnie.

Grono osób zaangażowanych w TOP automotive to oczywiście również prelegenci Konferencji, będący przedstawicielami VDA QMC, OEM-ów, dostawców oraz partnerów. I w tym roku grono to nie zawiodło, a program był zapełniony od pierwszej do ostatniej minuty.

DZIEŃ PIERWSZY

Rozpoczęliśmy w środę wieczorem. Tematyka koncentrowała się na wymaganiach prawnych i innych, dotyczących w szczególności bezpieczeństwa wyrobu. Najpierw swoje możliwości wsparcia w zakresie badań na potrzeby dopuszczenia jednostkowego i indywidualnego pojazdów oraz homologacji, przygotowania opinii technicznych, a także opinii o innowacyjności, analiz technicznych i innych, przedstawił Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL. Następnie reprezentant Team Prevent, nawiązując do poprzedniej prelekcji, wskazał wymagania prawne, branżowe oraz klientowskie, jakie należy spełniać w ujęciu bezpieczeństwa wyrobu.

DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień Konferencji to program zawsze najbardziej napięty. Podczas czwartej edycji jeszcze bardziej niż zwykle, ponieważ - oprócz panelu VDA QMC oraz panelu OEMów - w czwartek odbyły się również warsztaty.

Panel VDA QMC

VDA QMC, hołdując zasadzie continuous improvement, wciąż usprawnia zarówno swoje funkcjonowanie, jak i współpracę z licencjobiorcami. W dużej mierze na zasadach tej współpracy opierała się prelekcja dr Yuliyi Prakopchyk, Dyrektora Szkoleń i Rozwoju VDA QMC. Dr Yuliya wspomniała również fakt zmian zachodzących w społeczeństwach w ciągu ostatnich lat i związanej z nimi konieczności dostosowania się do oczekiwań odbiorców np. szkoleń. Podała także plany wydawnicze VDA QMC na najbliższe miesiące, rozbudzając na nowo nadzieję na zakończenie w najbliższej przyszłości prac nad wspólnym podręcznikiem FMEA. W niedalekim czasie, po opublikowaniu podręczników w języku niemieckim i angielskim, Team Prevent Poland jako jednostka uprawniona do ich tłumaczenia publikuje ich polskie edycje na łamach Wydawnictwa Team Prevent ( www.wydawnictwo-tp.pl).

Dzięki partnerstwu strategicznemu, objętemu przez VDA QMC nad Konferencją TOP automotive, uczestnicy Konferencji zawsze z pierwszej ręki dowiadują się o nowościach i zmianach w wymaganiach motoryzacyjnych. Tym razem skupiliśmy się na procesie FFA – Analizy części wadliwych z rynku, podejście do którego to procesu jest w trakcie aktualizacji w VDA QMC i ma zostać opublikowane w postaci nowej edycji VDA FFA w najbliższym czasie.

Panel OEM

Jesteśmy dumni z tego, iż pomimo nawału pracy i zmian zachodzących na wysokich szczeblach organizacji, wszyscy trzej OEM-owi partnerzy Konferencji zdecydowali się w niej uczestniczyć i wzbogacili Konferencję, przekazując informacje istotne dla dostawców i potencjalnych dostawców.

Dzięki wystąpieniu Volkswagen Poznań, osoby nie niemieckojęzyczne rozszyfrowały skrót BTV (Bauteilverantwortliche) jako typowo polskie określenie SQA oraz zrozumiały trudności, jakie mają osoby odpowiedzialne za zapewnienie jakości dostawców we współpracy z dostawcami z różnych kultur i stref czasowych.

Opel wskazał wymagania, jakie obowiązują dostawców do grupy PSA. Skupił się też na mającym się odbyć w niedalekiej przyszłości SOP silnika benzynowego 1,2 l Turbo.

FCA poszedł w stronę uświadomienia dostawcom, iż dostarczanie do Fiat Chrystler Automobiles nie musi oznaczać dostarczania części do marki Fiat. Opisał również nowy formularz audytu procesu, bazujący na AIAG-owskim PPAP.

Wszyscy producenci uchylili rąbka tajemnicy w kwestii nowych modeli i strategii koncernowych na przyszłość, w których prym wiodły nowe technologie – elektromobilność, jazda autonomiczna, car sharing i tym podobne.

Warsztaty

W drugiej połowie dnia zaprosiliśmy wszystkich na nową odsłonę warsztatów. Dzięki zaangażowaniu VW oraz FCA, część z nich miało wydźwięk koncernowy i interesowało przede wszystkim firmy dostarczające do danego OEMa. FCA przedstawił szczegóły wypełniania raportu audytowego wg nowego FCA PPAP. VW w formie gry strategicznej zajął się wyzwaniami ofertowania do koncernu, zaś na żywym przykładzie, jakim był przywieziony z Poznania e-Golf, omówił aspekty elektryfikacji pojazdów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty interaktywne prowadzone przez Team Prevent Poland w tematach IATF 16949 (quiz znajomości standardu), VDA 16 (ocena powierzchni dekoracyjnych na żywo), VDA 6.3, PSB oraz MSA (case study).

A i to nie był koniec pracowitego dnia. Na zakończenie części konferencyjnej przedstawiciele BWI Poland Technologies, diamentowego partnera Konferencji, usystematyzowali informacje związane z wymaganiami i oczekiwaniami przemysłu motoryzacyjnego w ujęciu globalizacji. Zwrócili uwagę, że standaryzacja procesów jest tym ważniejsza, im szerzej są one zakrojone i im bardziej globalne się stają.

Wieczór dnia drugiego Konferencji to tradycyjny już, trwający do późnych godzin nocnych bankiet, uatrakcyjniony tym razem popisowym numerem wykonanym nie na czterech, a dwóch kółkach.

DZIEŃ TRZECI

Panel dostawców

Rozpoczęty już w czwartek przez BWI panel dostawców, miał swoją kontynuację dnia następnego. Prelekcją Team Prevent nt. nowej normy zarządzania bezpieczeństwem ISO 45001 i korzyści z jej wdrożenia w zakładzie, płynnie przeszliśmy od systemów zarządzania, poprzez interesującą każdego jako użytkownika kwestię emisji związków lotnych w pojazdach (wystąpienie Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL traktujące o jej aspektach zdrowotnych, bezpieczeństwie i komforcie oraz wymaganiach w automotive, dotyczących akceptowanych poziomów emisji, a także metodach badań), dalej przez doświadczenia dostawców (Lacroix Electronics i Boryszew Automotive Plastics) w zakresie współpracy i komunikacji z dostawcami i klientami, aż do wymagań niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, zebranych w tomach VDA 16 (powierzchnie dekoracyjne) i VDA 19.2 (czystość techniczna w procesach montażowych), zaprezentowanych przez trenerów i konsultantów Team Prevent.

To były niesamowite trzy dni. Z lekkim niedosytem, ale i dobrym zmęczeniem materiału, z nową dawką wiedzy, dobrych praktyk, a przede wszystkim wspomnieniem interesujących rozmów z osobami, które tak jak my mówią – ma być jakość, nie jakoś.

Data kolejnej Konferencji już ustalona – 27-29.11.2019 r. Dogodnego dla wszystkich miejsca wciąż poszukujemy. Pewne jest, że za rok spotkamy się w gronie tych samych i nowych twarzy – na TOPie.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim partnerom i patronom Konferencji: partnerowi strategicznemu – VDA QMC, patronom honorowym – Prezydentowi Miasta Częstochowa, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, partnerowi diamentowemu – BWI Group, partnerom złotym – DEKRA Certification, Olympus Polska, Lloyd’s Register, Boryszew Automotive Plastics, partnerom srebrnym – Shapers’ Polska, PIK Instruments, BSI Group, 5sAUTOMATE, partnerom brązowym – OpenOne, Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu, Knauf Industries, Manpower Group, partnerowi merytorycznemu – Team Prevent Wydawnictwo.

Za wsparcie medialne dziękujemy także patronom medialnym: abcjakosci.pl, jakość.biz, Controlling i Zarządzanie, Problemy Jakości, staleo.pl, Eurologistics, centrum.jakosci.pl, Logistyka produkcji, Projektowanie i konstrukcje inżynierskie, log24.pl, zrobotyzowany.pl. Automatyka, AutomatykaOnline.pl, KAIZEN, logistyczny.com.

Do zobaczenia!

Rekomenduj znajomym
 • gplus
 • pinterest

INNE AKTUALNOŚCI

 1. VI Międzynarodowe Sympozjum Cynkownicze
  2019-10-30

  Międzynarodowe Sympozjum Cynkownicze, 5-6.11.2019, Zamek w Mosznej Przed nami VI Międzynarodowe Sympozjum Cynkownicze, które REMIX S.A. już po raz kolejny organizuje wspólnie ze STOCKM[...]

 2. W Sosnowcu o oświetleniu
  2019-10-23

  Dzisiaj, 23 października 2019 r., rozpoczyna się dwudniowe spotkanie branży oświetleniowej i elektrotechnicznej - Targi Techniki Świetlnej. Organizator zaprasza do Centrum Targowo-Konfer[...]

 3. ETCC2020 Kraków, 2-4 września 2020
  2019-10-10

  ETCC2020 należy do najbardziej prestiżowych i najważniejszych wydarzeń naukowo-technicznych o zasięgu światowym. Organizowany tradycyjnie od 70 lat stanowi platformę spotkań przemysłu z [...]

 4. Nowa sonda chloru całkowitego
  2019-07-24

  Endress+Hauser kontynuuje rozwój czujników do kontroli procesów dezynfekcji. Nowa sonda chloru całkowitego - Memosens CCS120D wspiera bezpieczną i efektywną dezynfekcję wody procesowej, [...]

 5. Współczesne technologie przeciwkorozyjne
  2019-06-12

  Polskie Stowarzyszenie Korozyjne organizuje kolejną Konferencję Naukowo-Techniczną "Współczesne technologie przeciwkorozyjne". Konferencja odbędzie się w Hotelu Windsor w Jachrance. Co[...]

 6. "Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów"
  2019-05-20

  W dniu 24 maja 2019 r. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej odbędzie się XII ogólnopolskie Sympozjum "Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów", organizowane przez Instyt[...]

 7. Eurocorr 2019-rejestracja do 16 maja
  2019-05-06

  Eurocorr 2019, wiodący europejski Kongres Korozyjny, odbędzie się w dniach 9-13 września, w Sevilli, (Hiszpania). Kongres EUROCORR obejmuje szeroko pojętą tematykę zagadnień korozji i ochrony przed [...]

 8. 24 kwietnia Dniem Świadomości Korozyjnej
  2019-04-24

  Światowa Organizacja Korozyjna (World Corrosion Organization) po raz pierwszy ogłosiła dzień 24 kwietnia Dniem Świadomości Korozyjnej w 2010 roku. W tym dniu w wielu krajach organizowane są imprezy pr[...]

 9. Sesja PSK podczas "Corrosion 2019"
  2019-04-03

  28 maja 2019 r., podczas Konferencji "CORROSION 2019", o godz. 14.00 odbędzie się Sesja Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego, na którą złożą się następujące wystąpienia: 1. G. Ada[...]

 10. Nowości w zabezpieczeniach przeciwkorozyjnych
  2019-03-11

  Pierwszego dnia Targów Expo Surface w Kielcach tj 26.03.2019 r. odbędzie się Seminarium Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego "Nowości w zabezpieczeniach przeciwkorozyjnych". P[...]