Aktualności | 2018-10-08
Biogazowanie produktów ubocznych

Biogazowanie produktów ubocznych

Walory produktów ubocznych (kat. II i III), jako substratu do biogazowania omówił dr hab. inż. Marcin Zieliński, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz mgr inż. Marek Barys - główny technolog firmy TARPOL. Wymiana opinii i prezentacja przykładu realizacji biogazowania produktów ubocznych w Zakładach Mięsnych KIER przyległych do miejsca konferencji, potwierdziła zasadność takiej inwestycji. Całość wytwarzanego biogazu kierowana jest do kotłowni zakładu, zabezpieczając w 100% potrzeby opałowe związane z ogrzewaniem zakładu, produkcją wrzątku i pary technologicznej. Według symulacji tego typu inwestycje zwracają się po 3-4 latach eksploatacji. W zwiedzanym zakładzie w całości wyeliminowany został problem utylizacji odpadów, a powstały po biogazowaniu poferment okazał się doskonałym nawozem, po którego odbiór zapisują się okoliczni rolnicy.

Podczas spotkania zaprezentowano nowatorską technologię biogazowania substratów S-MBP (Self-Mixing Biogas Plant), efekt kilkuletniej pracy, która została przez firmę TARPOL zastrzeżona w Urzędzie Patentowym RP, a której skuteczność działania mogli oglądać uczestnicy właśnie w Zakładzie KIER. Rewelacją tej technologii jest to, że praca bioreaktora nie wymaga żadnych zewnętrznych napędów i użycia energii do mieszania w nim substratu. Cała masa we wewnątrz mieszana jest z wykorzystaniem wydzielającego się biogazu. Daje to już na wstępie oszczędność i zwiększenie wydajności biogazowni o kilkanaście procent. Mało tego, specyfika zastrzeżonego sposobu mieszania powoduje dodatkowo samooczyszczanie się biogazu i przez to daje rewelacyjne wyniki produkcyjne bioreaktora dochodzące do 80% czystego metanu.

Zainteresowanie uczestników konferencji technologią firmy TARPOL było bardzo duże, szczególnie w trakcie zwiedzania instalacji. Na liczne pytania odpowiadali autorzy wynalazku, a była to pierwsza oficjalna prezentacja skuteczności tej technologii. Już na miejscu w trakcie konferencji zostały uzgodnione trzy realizacje biogazowni w rewelacyjnej technologii S-MBP!

Więcej informacji o technologii i firmie TARPOL na stronie www.tarpol.org.