Aktualności | 2018-06-13
Polski drób coraz bliżej Chin

Polski drób coraz bliżej Chin

Najnowszy dokument, zawierający uwagi strony chińskiej, stanowi kolejną wersję projektu protokołu. Pierwsza propozycja została przekazana przez władze weterynaryjne ChRL w styczniu tego roku. Niestety po odesłaniu projektu z uwagami strony polskiej w lutym 2018 r. zaległa cisza. Brak odpowiedzi częściowo był spowodowany zbliżającym się Chińskim Nowym Rokiem, a następnie gruntowną restrukturyzacją chińskiej administracji rządowej, w tym pionu odpowiedzialnego za negocjacje protokołu.

Ważnym momentem w relacjach polsko-chińskich, które przyczyniły się do przesłania dokumentu, była wizyta delegacji resortu rolnictwa w Chinach w połowie maja tego roku pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jacka Boguckiego. Rozmowy wysokiego szczebla w Pekinie, a następnie wizyta delegacji na targach SIAL China w Szanghaju stanowiły potwierdzenie dla strony chińskiej o poważnego traktowaniu przez Polskę relacji z Państwem Środka. W tym samym czasie w Chinach przebywali reprezentanci KRD-IG i polskich producentów drobiu, uczestnicząc w licznych wydarzeniach, takich jak konferencja IFPS, czy targi SIAL China.

Wspólne wyjazdy i uczestnictwo w licznych spotkaniach oraz wydarzeniach zarówno przedstawicieli polskiej administracji rządowej, jak i reprezentantów organizacji branżowych i sektora drobiowego, a także polskich parlamentarzystów, stanowią wyraźny sygnał dla naszych chińskich partnerów, że traktujemy ich z należytą powagą i odpowiednią rangą – ocenia Łukasz Dominiak, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Bezpośrednim pozytywnym skutkiem majowej wizyty w Chinach była misja przedstawicieli największej chińskiej organizacji zrzeszającej podmioty związane z produkcją i dystrybucją mięsa – China Meat Association (CMA) pod koniec maja tego roku. W trakcie seminarium pn. „Perspektywy eksportu polskiego drobiu do Chin”, które odbyło się 29 maja w Ministerstwie Rolnictwa, zorganizowanego przez Krajową Radę Drobiarstwa – Izbę Gospodarczą, omówiono plany dotyczące współpracy handlowej między naszymi krajami. Obie strony wyraziły nadzieję na szybkie, powtórne otwarcie rynku Chin

dla polskiego drobiu, upatrując w tym szansę na rozwój. W spotkaniu, obok reprezentantów i członków KRD-IG i CMA, obecni byli także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki oraz polscy parlamentarzyści – członkowie niedawno powołanego Parlamentarnego Zespołu ds. rozwoju drobiarstwa jako strategicznej gałęzi polskiej gospodarki.

Instytucje spoza sektora rolno-spożywczego, np. banki, posiadają już narzędzia aby wspierać wymianę handlową z Chinami. Co więcej, Polski rząd wspiera starania o ponowne otwarcie rynku Chin dla polskiego drobiu, co jest dla nas, producentów, znaczącym ułatwieniem w ponownym wejściu na ten kluczowy, azjatycki rynek. Myślę też, że partnerzy z Chiny doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie mogą wynikać z nawiązania współpracy. Świadczyć o tym może fakt, że tak liczna, bo aż 24-osobowa delegacja CMA, wybrała Polskę jako jeden z czterech odwiedzanych krajów europejskich – podsumowuje perspektywy współpracy polsko-chińskiej Łukasz Dominiak.