Aktualności | 2018-03-15
Rozwój technologii włókien szklanych

Rozwój technologii włókien szklanych

Wspólne przedsięwzięcie firm Schöck i Fiberline jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie branży budowlanej na rozwiązania wykorzystujące włókno szklane.

W połowie lat 90. firma Schöck Bauteile GmbH rozpoczęła badania i prace nad zbrojeniem z włókna szklanego, poszukując alternatywnego rozwiązania dla prętów zbrojeniowych wykonanych ze stali.

Po dokładnym zbadaniu prętów zbrojeniowych z włókna szklanego dostępnych na rynku amerykańskim i europejskim, Schöck zdecydował się w 2000 roku na opracowanie własnego innowacyjnego rozwiązania.

Pręty z włókna szklanego uzyskuje się dzięki procesowi pultruzji. Polega on na przeciąganiu materiału przez system form nadających wymagany kształt, a następnie termoutwardzaniu. Dzięki specjalnej żywicy, którą nasączone są pręty, można uzyskać wysokie wartości parametrów wytrzymałościowych. Proces pultruzji jest nie tylko kompatybilny z założeniami proekologicznymi firmy Schöck, ale metoda ta pozwala uzyskać również duże udziały objętościowe włókna. 75% objętości i 88% wagi prętów stanowi szkło.

Rozwiązanie dla najbardziej wymagających

Pręty z włókna szklanego nie przewodzą prądu elektrycznego, a zatem nie wytwarzają pól magnetycznych. Ta właściwość jest już wykorzystywana w wielu projektach, zwłaszcza przez ośrodki badawcze, które mają bardziej restrykcyjne wymagania. W Instytucie Optyki i Fizyki Atomowej TU Berlin wzniesiono specjalny budynek dla niezwykle czułego mikroskopu elektronowego, który musi zostać odizolowany od pól elektromagnetycznych. To wymaganie mogło zostać spełnione dzięki zastosowaniu zbrojenia z włókna szklanego Combar.

W budownictwie tunelowym, szczególnie docenianą zaletą jest możliwość łatwej obróbki. Ściany szczelinowe ze zbrojeniem z włókna szklanego Combar mogą być przewiercane przez maszynę wykonującą tunel nie powodując jej uszkodzeń. Rozwiązanie firm Schöck i Fiberline stanowi w tym przypadku oszczędność czasu i kosztów budowy.

Rozwój dzięki współpracy

Ze względu na nieustanne zmiany w sektorze budowlanym i coraz większe wymagania względem komponentów, wzrasta zapotrzebowanie na materiały o wielu różnych właściwościach. W ten trend wpisują się również produkty wykonane z włókna szklanego. Starając się spełnić wymagania rynku podjęto decyzję o zawarciu umowy Joint Venture pomiędzy firmą Schöck a Fiberline aby rozpowszechnić zastosowanie technologii włókien szklanych oraz wprowadzić produkt na szerszy rynek. W ramach współpracy Fiberline zapewnia wiedzę na temat procesu produkcji, natomiast Schöck koncentruje się na produkcji, marketingu i sprzedaży. Dzięki partnerskim działaniom, obie firmy mogą wspólnie pracować nad dalszym rozwojem kompozytu z włókna szklanego.