Aktualności | 2018-02-21
Jakie okucia do kabiny prysznicowej?

Jakie okucia do kabiny prysznicowej?

Materiał oraz wykończenie okuć

Ze względu na panującą w pomieszczeniu wilgoć okucia umożliwiające montaż szkła powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję oraz podlegać odpowiedniej konserwacji, bez użycia silnych detergentów, lecz np. ciepłej wody oraz płynu do mycia naczyń. Między innymi właśnie te czynnik wpływają na to, że do produkcji zawiasów, klamer oraz listew stosuje się przede wszystkim mosiądz lub aluminium.
Z uwagi na osadzający się na okuciach naturalny osad z wody warto wybierać te, które mają gładką powierzchnię.
W przypadku mocowań mosiężnych
i aluminiowych zapewni ją wykończenie mocowania przez naniesienie powłoki chrom. Jeżeli zdecydujemy się na okucia wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej, musimy liczyć się z tym, że w niewielkich nierównościach na jej powierzchni będzie gromadził się kamień. Niezależnie jednak od materiału, z którego wykonane są okucia, trzeba je regularnie czyścić delikatną ściereczką lub gąbką. W przeciwnym wypadku zalegający osad może doprowadzić do uszkodzenia ich powierzchni, a w konsekwencji do powstania korozji.

Jak dobrać odpowiednie zawiasy?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zawiasów umożliwiających montaż szklanych drzwi do kabiny prysznicowej. Różnią się one od siebie przede wszystkim udźwigiem i budową,
a w rezultacie sposobem otwierania. Podstawowym typem są zawiasy sprężynowe stosowane najczęściej wtedy, gdy do kabiny prysznicowej mocujemy tylko drzwi. Nie mają one dodatkowych możliwości regulacji, a ich wypoziomowanie możliwe jest jedynie poprzez zastosowanie standardowej płytki montażowej.
Przykładem takiego produktu są zawiasy GX Bologna – komentuje Marcin Jabłoński, kierownik Działu Technicznego CDA Polska. – Ich cechą charakterystyczną jest zwiększony udźwig, dlatego zalecamy ich zastosowanie, gdy inwestorowi zależy na montażu większej oraz cięższej tafli szkła - dodaje. Większość serii okuć dedykowanych kabinom prysznicowym obejmuje również inne rodzaje zawiasów. Jednym z nich są tzw. zawiasy offsetowe z przesuniętą osią montażu. Stosuje się w projektach, w których nie ma możliwości wykorzystania modelu
z symetryczną płytką. Dzięki przesuniętej osi zawias nie traci swojej wytrzymałości
i pozwala na przesunięcie miejsca montażowego. Kolejną propozycją są zawiasy z regulacją osi, umożliwiające ustawienie tzw. kąta 0O, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy kabina prysznicowa mocowana jest do nierównych ścian. Przykładem takich produktów są te z kolekcji Venezia od CDA Polska. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju zawiasów ustawienie linii skrzydła drzwiowego przestaje być kłopotliwe. Alternatywnym rozwiązaniem są modele
z luźną osią, którą można dopasować do dowolnego kąta, pod którym mają być zamocowane. Jeszcze innym typem są zawiasy unoszone jak np. te z serii Vesuvio i Etna, dzięki którym zapobiegniemy uszkodzeniu uszczelki podczas wielokrotnego otwierania kabiny. Mocowania delikatnie unoszą drzwi kabiny podczas otwierania, dzięki czemu uszczelka swobodnie przechodzi nad progiem kabinowym.

Jeżeli w kabinie szklane mają być nie tylko drzwi, ale również jej ściany, montaż stałych paneli będzie możliwy dzięki odpowiednim klamrom. Podobnie jak zawiasy, są one najczęściej mosiężne i dostępne w kilku wariantach, w tym m.in. z regulowaną osią. Co więcej, niektóre modele nie posiadają widocznych płytek montażowych, co pozwala na przysunięcie szklanego panelu do ściany lub podłogi na odległość 1-2 mm. Pozostałą szczelinę wystarczy wówczas wypełnić jedynie silikonem.

Szklana bariera

Nie każda kabina jest zamykana. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się prysznice bezbrodzikowe, oddzielone od pozostałej części łazienki z pomocą pojedynczej szklanej tafli. Aby taka konstrukcja była bezpieczna i stabilna, do jej wykonania będą potrzebne nie tylko klamry, ale również odpowiednie stabilizatory. – Pojedyncza tafla powinna być przytwierdzona łącznikiem bezpośrednio do ściany, najlepiej po jej przeciwległej stronie. Nigdy nie powinniśmy jej mocować do sufitu. – podpowiada Jabłoński.
- Przykładem kolekcji obejmującej kilka rodzajów łączników oraz relingów jest seria Aosta CDA Polska. Cechuje się prostym i bardzo uniwersalnym designem, dzięki czemu pasować będzie do każdej aranżacji – dodaje.

Jeżeli jednak inwestorowi zależy na tym, aby w łazience o niewielkim metrażu była nie tylko kabina, ale także wanna, najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie parawanu nawannowego zbudowanego z dwóch lub trzech tafli szkła, które będą się składać dzięki zastosowaniu odpowiednich zawiasów, takich jak np. te z kolekcji Etna. Natomiast jeśli zdecydujemy się na montaż panelu stałego, wówczas powinien on być zamocowany
w eleganckiej, niskiej listwie jak np. profile Fix z serii Lazio i przytwierdzony do ściany
z pomocą klamer.

Alternatywne rozwiązanie – system przesuwny

Coraz częściej projekt kabiny prysznicowej zakłada zastosowanie nie tylko szklanych paneli stałych, ale całego systemu przesuwnego. Może on stanowić wejście do kabiny wnękowej lub narożnej, z jego pomocą wykonamy także kabinę wolnostojącą. – W zależności od indywidualnych upodobań, jak i stylu aranżacji możemy wybrać tradycyjny, niewysoki system Trieste SF40, w którym szkło przytwierdzane jest do niewielkich wózków jezdnych, które możemy schować za maskownicę – podpowiada Joanna Kamuda, Dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Innym rozwiązaniem jest system Verona z widocznymi wózkami jezdnymi poruszającymi się po okrągłej prowadnicy, które wykonane są
w technologii waterproof, dzięki czemu pozostają bardziej odporne na działanie wody
– dodaje.

Odpowiednie uszczelnienie

Niezależnie od rodzaju kabiny prysznicowej, na której montaż się zdecydujemy, trzeba pamiętać o jej właściwym uszczelnieniu. Wybierając je warto zwrócić uwagę na wszechstronność zastosowania uszczelki i jej odporność na promieniowanie UV. Od tego ostatniego parametru zależy to, jak szybko uszczelka zżółknie. Wymiar uszczelek
w szczelinowaniu kabiny należy uwzględnić jeszcze na etapie jej projektowania, ponieważ po zamontowaniu szkła nie będzie już możliwości ich dopasowania. Rodzaj oraz wielkość uszczelki powinny być dostosowane do grubości szkła.

_______________________________________________________________

Informacje o firmie

CDA Polska to dostawca i producent okuć do szkła hartowanego oraz produktów i rozwiązań systemowych dla szkła w budownictwie. Produkty oferowane przez CDA Polska znajdują swoje zastosowanie zarówno w obiektach użyteczności publicznej: biurach, galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, jak i w domach prywatnych. CDA Polska posiada Certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wydany przez Instytut Techniki Budowlanej, dzięki czemu produkty oferowane przez firmę oznaczone są, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, znakiem budowlanym CE lub znakiem budowlanym B oraz posiadają krajową deklarację zgodności produktów.