Na pamiątkę pierwszej polskiej prezydencji zasadzono w sobotę w Krakowie dąb. Drzewko będzie rosło obok Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dąb zasadzili wspólnie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Stanisław Kracik i wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

- Dąb był zawsze w kulturze słowiańskiej symbolem siły, trwałości i długowieczności - mówił prezydent Majchrowski. Przypomniał, że dęby sądzono przy wyjątkowych okazjach - w taki właśnie sposób w Krakowie uczczono 750. rocznicę lokacji miasta na prawie magdeburskim, a pod Kopcem Piłsudskiego zasadzono już całą aleję drzew dla upamiętnienia przemian po roku 1989 r.

Wojewoda Stanisław Kracik mówił, że drzewa sadzimy w nadziei, że przetrwają pokolenia. - Są one wyrazem wiary w dobrą przyszłość - zauważył Kracik, zaś wicemarszałek Kozak dodał, że dopiero za kilkadziesiąt lat okaże się, czy wykorzystaliśmy swoją szansę w Unii Europejskiej. Młode drzewko rośnie nieopodal Dębu Wolności zasadzonego w 1919 r. dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

Źródło: TVP Kraków

Rekomenduj znajomym
  • gplus
  • pinterest