Aktualności | 2011-03-17
Menedżer Technologii Smaku - studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej

Menedżer Technologii Smaku - studia podyplomowe na Politechnice Łódzkiej

Studia podyplomowe o tym charakterze są przeznaczone zarówno dla właścicieli małych restauracji, jak i technologów żywienia z dużych przedsiębiorstw. Studiować będzie mogło około 30 osób, a ich zajęcia będą obejmować zagadnienia technologii żywienia, najnowszych trendów w produkcji żywności, jej trwałości, higienizacji, a także zajęć praktycznych obejmujących warsztaty gastronomiczne. Program studiów był współtworzony z udziałem Slow Food Polska i przy jednoczesnym współfinansowaniu w 80% z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Tematykę „piwną” koordynuje prof. Ambroziak z Instytutu Produktów Fermentacyjnych Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ. Instytut z racji swoich zadań statutowych i badawczych zajmuje się miedzy innymi żywnością funkcjonalna o cechach prozdrowotnych, w tym otrzymywanej na drodze procesów fermentacyjnych, higieną produkcji żywności, jej trwałością mikrobiologiczną, a w ramach zajęć studium podyplomowego zapozna słuchaczy z różnorodną tematyką z zakresu żywności fermentowanej, funkcjonalnej i higieny proponując z zakresu browarnictwa wykłady i warsztaty o następującej tematyce:

- Jak smakować piwo
- Piwo na zdrowie
- Od słodu do piwa
- Biologiczne utlenianie alkoholu- pić albo nie pić
- Analiza sensoryczna jako element oceny jakości
- Sprawdzenie wrażliwości sensorycznej degustatorów w zakresie węchu, progi różnicy smakowej
- Testy konsumenckie

„Studenci zapoznają się m.in. z technologią produkcji piwa, cechami korzystnymi piwa w diecie, a także jak piwo smakować i degustować oraz oceniać. A więc wszystko co świadomy amator piwa, powinien wiedzieć od strony kulinarnej, towarzyskiej, po to, aby wypić złocisty napój z przyjemnością. Oczywiście wskażemy również na umiar w spożywaniu i zdrowy rozsądek, który zawsze gdy w grę wchodzi alkohol powinien nas chronić przed zagrożeniami.” - mówi autor tej części zajęć, Prof. Wojciech Ambroziak.

Jednym z celów włączenia tematyki piwnej w program szkolenia jest pokazanie iż piwo może i powinno być wykorzystywane w kuchni jako integralny składnik, ciekawie komponujący się z wieloma elementami środkowoeuropejskiej kuchni i stanowiący jej naturalne uzupełnienie – jak wino w diecie śródziemnomorskiej. Umiarkowane, odpowiedzialne picie piwa może być częścią zdrowego stylu życia.

O ile bowiem znajomość rodzajów i odmian wina oraz tajników jego komponowania z rozmaitymi potrawami uchodzi za nieodzowny element kulinarnej edukacji, o tyle podobna wiedza na temat piwa nie jest rozpowszechniona. Tymczasem znajomość rodzajów piwa, uwarunkowań smakowych, sposobów wytwarzania, wpływu na dietę i metabolizm, wreszcie dobieranie odpowiedniego rodzaju piwa do konkretnych dań może istotnie wzbogacić możliwości kulinarne.

Wprowadzenie tematyki piwowarskiej do programu studiów podyplomowych Menedżer Technologii Smaku może być stałym elementem współpracy Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie z uczelniami prowadzącymi kierunki piwowarskie i fermentacyjne w ramach powstającej Rady Naukowej ds. Walorów Żywieniowych Napojów Fermentowanych. Koordynatorem studiów Menedżer Technologii Smaku będzie dr Iwona Staniec z Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ.

Dlatego w programie studiów Manager Smaku duża uwaga poświęcona będzie kwestiom zdrowotnym spożywania alkoholu, kulturze jego picia oraz zapobieganiu negatywnym skutkom nadmiernej konsumpcji.