Aktualności | 2010-11-17
Generalny wykonawca i podwykonawca a bhp

Generalny wykonawca i podwykonawca a bhp

Konferencja zatytułowana „Forum BHP” zgromadziła przede wszystkim kadrę kierowniczą firm budowlanych. Gospodarza, czyli Elektromontaż, reprezentował prezes Marian Burda. W wykładzie wprowadzającym nowoczesne podejście do oceny ryzyka oraz audyty behawioralne omówił dr Jerzy Karczewski z DNV. O stanie bezpieczeństwa pracy w budownictwie na terenie województwa podkarpackiego mówił Jerzy Pas, zastępca okręgowego inspektora pracy w Rzeszowie. Projekt „Bezpiecznie i bez wypadków” w firmie BOVIS Lend Lease przedstawił dyrektor generalny Tadeusz Blecha. Nowoczesne rozwiązania prewencyjne w firmie Skanska zaprezentował Wiesław Poprawa. Wojciech Szczupak (Grupa CMP Dekra Construction Management) pokazał, jakie problemy behapowskie występują na wielkiej inwestycji Millenium Hall i jak generalny wykonawca radzi sobie z nimi. Waldemar Kościółek, szef działu bhp w Elektromontażu, omówił system zarządzania bhp przy organizacji robót w podwykonawstwie. Dr Andrzej Dąbrowski zaprezentował działania Centralnego Instytutu Ochrony Pracy na rzecz bhp w budownictwie. Jerzy Pelc z Elektromontażu zaprezentował nowoczesne słupy oświetleniowe pochłaniające energię uderzenia w przypadku najechania przez samochód.

Uczestnicy wysoko ocenili pomysł tego spotkania behapowskiego polegający na połączeniu wystawy plakatów z serią wykładów dotyczących bezpieczeństwa w budownictwie i zaproszenie na to forum przede wszystkim wyższej kadry zarządzającej z firm budowlanych. Forum powinno przyczynić się do wypracowania standardów współpracy w zakresie bhp między inwestorami i generalnymi wykonawcami a firmami podwykonawczymi.

Podczas konferencji odbył się też wernisaż wystawy „Plakat bhp wczoraj i dziś”, na której zaprezentowano przykłady plakatów behapowskich z różnych okresów ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i zbiorów prywatnych. Wystawy na jedenastym piętrze biurowca Elektromontażu Rzeszów nie dziwią – na tej wysokości regularnie prezentują swoje prace podkarpaccy artyści.