Miesięcznik ISSN 1230-3534, e-ISSN 2449-9897 - rok powstania: 1929
Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce (SITPH)
Ograniczenie szkodliwości metali ciężkich z pyłów z pieców łukowych
W artykule przedstawiono wyniki badań wymywalności metali ciężkich (Cr, Cr + 6, Zn, Cu, Pb, Fe) z pyłów pochodzących z odpylania pieca łukowego. Zbadano wymywalności pyłów w stanie surowym oraz pyłu z
[...]
W artykule przedstawiono założenia i realizację algorytmu dotyczącego strefy kohezji w ramach wykonywanego projektu celowego finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji w Mittal Steel Pola więcej »
Kadź pośrednia stanowi nieodzowny element procesu ciągłego odlewania stali Konstrukcja i geometria obiektu decydują o warunkach hydrodynamicznych przepływającej stali Warunki te kształtują proces prze więcej »
W ramach obchodów Dnia Hutnika odbyło się w Katowicach XIII Seminarium Naukowe nt. "Nowe technologie i materiały w metalurgii i inżynierii materiałowej". W obradach wzięli udział przedstawiciele wydzi więcej »
W artykule został w szczegółach omówiony obecny rozwój i charakter rozpęczania hydromechanicznego rur, znanego również jako kształtowanie wysokim ciśnieniem wewnętrznym. Bazując na zastosowaniu tylko więcej »
W pracy przeprowadzono modelowanie komputerowe za pomocą programu opartego na metodzie elementów skończonych Forge 3D?. Modelowano operacje wydłużania w kowadłach wypukłych w celu doprowadzenia do zam więcej »
Przedstawiono wyniki badań możliwości utylizacji odpadów poszlifierskich, powstających w postaci szlamu podczas produkcji łożysk tocznych. Odpadowy szlam, po zbrykietowaniu zastosowano jako substytut więcej »
Nowe Polskie Normy - PN-EN 10220:2005 Rury stalowe bez szwu i ze szwem - Wymiary i masy na jednostkę długości - PN-EN 10305-1:2005 Rury stalowe precyzyjne - Warunki techniczne dostawy - Część 1: Rury więcej »
Dnia 25.04.2005 r. Mgr inż. Wojciech Wajda przedstawił pracę doktorską pt. Modelowanie procesów przeróbki plastycznej z uwzględnieniem efektów mikropasma ścinania. Promotor: prof. dr hab. inż. Maciej więcej »
Zapotrzebowanie na urządzenia produkcyjne1' Rozwój przemysłu w świecie stanowi dla krajów aktywnych w budowie urządzeń przemysłowych źródło zatrudnienia. Przykładem jest przemysł budowy urządzeń produ więcej »
W pracy przedstawiono trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) w hutnictwie żelaza i stali. Najwięcej TZO powstaje w spiekami. Dostosowanie do surowych norm emisji obowiązujących w Unii Europejskiej j więcej »
Badania wykonano metodą dylatometryczną na trzech stopach modelowych o zbliżonym składzie chemicznym, ale o zróżnicowanym stężeniu wanadu (0,14; 0,43 i 0,77 %). Próbki każdego stopu austenityzowano pr więcej »
Czasopismo naukowo-techniczne Hutnik-Wiadomości Hutnicze publikuje prace dotyczące wszystkich dziedzin hutnictwa żelaza, z wyjątkiem tematyki odlewniczej, nie ogłaszane drukiem wcześniej w innych czas więcej »
Nauka i przemysł polski poniosły z początkiem bieżącego roku wielką stratę. Zmarł bowiem nestor polskiego kuźnictwa, wielce zasłużony dla nauki profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - Prof. więcej »
Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładzie przemysłowym. Lis T., Nowacki K., Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2005, ISBN 83-7335-283-X, s. 272 Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pra więcej »
W pracy przedstawiono wybrane wyniki obliczeń metodą elementów skończonych pola temperatury wsadu podczas transportu do prasy, w czasie wydłużania swobodnego odkuwki wału, w czasie dogrzewania miedzyo więcej »
P-367404 Sposób i urządzenie do chłodzenia płyt miedzianych kokili do odlewania ciągłego płynnych metali, zwłaszcza płynnej stali SMS DEMAG AG, Dusseldorf, DE F. P. Pleschiutschnigg, S. Feldhaus, W. M więcej »
W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu warunków obróbki cieplno-mechanicznej na strukturę i własności mechaniczne stali konstrukcyjnej Cr-Mo z mikrododatkami Nb, Ti, V i B, przeznaczonej do produkc więcej »
Uroczyste hutnicze spotkanie członków Komisji Historii i Ochrony Zabytków Hutnictwa przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego z okazji 40-lecia działalności kom więcej »