Wraz ze wzrostem możliwości obliczeń komputerowych programy CFD (Computation Fluid Dynamics) stały się niezwykle popularnym narzędziem w procesie projektowania systemów wentylacyjnych i prognozowania
[...]
Tym pytaniem chciałbym dzisiaj zacząć mój felieton poświęcony jakości projektowania. Może to właśnie ja miałem pecha, że trzy projekty instalacji centralnego ogrzewania (dwie instalacje modernizowane więcej »
W ostatnich latach nastąpił wzrost zainteresowania energią geotermalna w Polsce, a moc zainstalowana wzrosła do 104 MW. Wody termalne występują na 80% obszaru Polski, lecz ich temperatura nie przekrac więcej »
Identyfikacja charakterystyk cieplnych i metrologicznych elementów systemów rozliczeń kosztów ogrzewania opartych na nagrzejnikowych podzielnikach kosztów, w warunkach możliwie zbliżonych do rzeczywis więcej »
Aeracja - rodzaj wentylacji naturalnej z dodatkowym wykorzystaniem elementów wspomagających wymianę powietrza, w tym - odpowiednio rozmieszczonych otworów o regulowanym polu powierzchni przepływu; sto więcej »
Na podstawie rozeznania przeprowadzonego w szerokim kręgu autorytetów z zakresu ogrzewnictwa, ciepłownictwa i klimatyzacji przedstawiono przewidywane kierunki rozwoju dziedziny oraz niezbędne, szczegó więcej »
Artykuł dotyczy wentylacji naturalnej w budynku dwustrefowym, o lekkiej konstrukcji, więc bez akumulacji ciepła w przegrodach. Wymiana powietrza odbywa się przez otwory umiejscowione w przeciwległych więcej »
Zgodnie z tendencjami rozwoju energetyki do podstawowych zamierzeń w najbliższej przyszłości zaliczać się będzie kontynuację realizacji budynków, o jak najmniejszych potrzebach grzewczych oraz ogranic więcej »
Światowej sławy naukowiec prof. Ole Fanger z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego osiągnął wiek emerytalny. Uroczystości z tej okazji odbyły się 26 i 27 sierpnia 2004 w w Duńskim Uniwersytecie Technicz więcej »
Instytut Techniki Grzewczej i Sanitarnej w Radomiu uzyskał 23 czerwca 2004 r. status Jednostki Notyfikowanej o nr 1452 w zakresie Dyrektywy Rady Nr 89/106/EWG dot. wyrobów budowlanych, w tym grzejnikó więcej »
NAGRZEJNIKOWY podzielnik ciepła jest urządzeniem rejestrującym sumę iloczynów różnicy temperatury elementu powierzchni grzejnika, do którego przylega oraz temperatury wewnętrznej i przedziałów czasowy więcej »
PRZEWODNOŚĆ ciepła w gazach polega na przenoszeniu energii wewnętrznej cząsteczek, w trakcie ich chaotycznego ruchu (dyfuzji) i towarzyszących im zderzeń, z miejsca o temperaturze wyższej do miejsca o więcej »