W dniu 15 kwietnia 2005 r. zmarł w Poznaniu, po rocznych zmaganiach z nieuleczalną chorobą, pracując i działając do ostatnich dni swego życia nasz niezapomniany Kolega mgr inż. Jan Gucki. Urodzony 12.
[...]
Tytuł felietonu, jak na numer grudniowy, wygląda dziwnie. Zamiast zająć się przyjemnym tematem związanym ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, ja chciałbym jeszcze raz (mimo obietnicy, że nie więcej »
Przy okazji obrad konferencji CLIMA 2005 w dniu 10 października 2005 r. odbyło się spotkanie europejskich członków ASHRAE z nowym Prezydentem tej organizacji Panem Lee W. Burgett. Ze strony polskiej w więcej »
Cieplice Zdrój położone w województwie dolnośląskim jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Pierwszą polską nazwę "Ciepłowody" (dzisiejsze Cieplice) spotykamy w dokumentach z 1318 roku. Pierwsz więcej »
Mija 155 lat od śmierci Józefa Zachariasza Bema, inżyniera i stratega wojskowego. Był synem prawnika. Początki kształcenia odebrał w Krakowie, a następnie studiował w Warszawie w Elementarnej Szkole A więcej »
Kolejne, IX Forum Ciepłowników Polskich (czternaste spotkanie ciepłowników) pod hasłem Czas na zmiany, odbyło się w Międzyzdrojach od 19 do 21 września br. Tym razem organizatorem i gospodarzem była I więcej »
Interesującą oferty przedstawiła warszawska spółka THERMO KING na 3. Międzynarodowych Targach Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach, które odbyły się 22 i 23 września. Wystawca zaprezen więcej »
W dniach 7 i 8 października 2005 r. w Lozannie - Szwajcaria odbył się kolejny doroczny Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Ogrzewnictwa i Klimatyzacji. W imieniu PZITS Polskę reprezentował wiceprezes więcej »
Zaproponowano zupełnie nowy sposób wyznaczania kosztów ogrzewania lokali zaopatrywanych w ciepło dostarczane centralnie do budynku. Dzięki wykorzystaniu specjalnych podzielników elektronicznych z doda więcej »
Przedstawiono opisowo budowę rozmytego modelu lingwistycznego wpływu prędkości wiatru na wielkość strat ciepła budynku jednorodzinnego do zastosowania w układzie predykcyjnego rozmytego kontrolera ste więcej »
W lutym 2006 roku rozpoczyna się na wydziale Inżynierii Środowiska nowe studium podyplomowe pod nazwą "Systemy oddymiania budynków - wentylacja pożarowa". Jego organizatorem jest Politechnika Warszaws więcej »
Staszic (1755-1826), ksiądz, pisarz polityczny, krzewiciel nauki i przemysłu w Królestwie Polskim, minister stanu w nim, uczony, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. Z okazji 250-lecia urod więcej »
Przedstawiono efektywność ekonomiczną nowoczesnych systemów wentylacji typu DCV (ang. Demand Controlled Yentilation) wynikającą z oszczędności ciepła i energii elektrycznej. WSZYSTKIE pomieszczenia pr więcej »
Mija 140 łat od urodzin Piotra Drzewieckiego - inżyniera technologa, przemysłowca, wybitnego działacza społecznego, prezesa Stowarzyszenia Techników, prezesa Ligi Pracy i prezydenta Warszawy. Urodził więcej »
O Polanicy, jako uzdrowisku można mówić w początku XIX wieku. Wiercenia w 1904 roku doprowadziły do uzyskania wód leczniczych - "Wielka Pieniawa" i "Pieniawa Józefa". Wody te użytkowane są do dzisiaj. więcej »
CIEPŁOWNICTWO nr str Średnioroczny współczynnik efektywności pompy ciepła z poziomym wymiennikiem gruntowym - Kazi mierz Żarski 2 3 Infrastruktura ochrony środowiska Europejskie źródła współfmansowama więcej »
Na podstawie danych uzyskanych z jednego z przedsiębiorstw energetyki cieplnej województwa lubelskiego obsługującego miasto o ok. 32 000 mieszkańców, a w tym jedno z większych osiedli mieszkaniowych, więcej »
Żarski K.: Termodynamika. Ośrodek Informacji "Technika instalacyjna w budownictwie" 02-656 Warszawa, ul. Ksawerów 21, tel./fax: 0(prefix)22 843-77-71 Książka stanowi zbiór ok. 60 przykładów będących r więcej »
W dniach 23-25 września 2005 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się VI Konferencja polsko-litewska zorganizowana przez Związek Inżynierów Litwy, Zrzeszenie Techników i Inżynierów Budowlano-San więcej »
Przedstawiono analizę obecnego stanu wiedzy w zakresie metod intensyfikacji konwekcyjnej wymiany ciepła w kanałach rurowych z turbulizatorami. Dokonano przeglądu stosowanych metod oceny efektywności t więcej »
Przedstawiono układ technologiczny nowoczesnego źródła ciepła dla obiektu sportowo-rekreacyjnego w miejscowości nadmorskiej. Obok kotłów olejowych zastosowano, jako podstawowe źródło ciepła, zespół sp więcej »
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych informacji związanych z zarządzaniem ryzykiem w projekcie inwestycyjnym oraz metody identyfikacji, klasyfikacji i pomiaru ryzyka, jakie należy wziąć pod więcej »