Mechanizmy działania antybiotyków przeciwbakteryjnych opierają się na różnicach strukturalnych i biochemicznych występujących między komórkami bakteryjnymi a zwierzęcymi - dzięki temu terapeutyczne st
[...]
7 listopada br. w Pałacu Sobańskich w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu dla studentów pt. "Ambasador zrównoważonego rozwoju". Uroczystości towarzyszyło więcej »
Informacja dostarczana przez systemy satelitarne jest obecnie bardzo ważnym, a często niezastąpionym, źródłem informacji dla meteorologów pracujących woperacyjnej służbie. Podstawowe znaczenie ma wizu więcej »
Park ten położony jest w południowo- -wschodniej części województwa małopolskiego i zajmuje przeszło 17,5 tys. ha powierzchni. Został utworzony w roku 1995, wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowy więcej »
4 listopada br. na Zamku w Toszku k. Gliwic odbyło się VII Doroczne Spotkanie Klubów Czysty Biznes, zorganizowane przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska pod patronatem Ministerstwa Gospodarki i Pra więcej »
Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony! Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice Nieskończony. Któż z Polaków nie zna tych słów i tej melodii w rytmie poloneza. A poloneza nazwano kie więcej »
Jednym z ważniejszych problemów związanych z zaopatrzeniem ludzkości w energię jest narastająca zawartość dwutlenku węgla w powietrzu atmosferycznym. W ciągu niewielu lat koncentracja tej substancji w więcej »
Jednym z zadań nauczyciela kształcenia zintegrowanego jest rozwijanie zainteresowań uczniów, wzmacnianie motywacji do uczenia się. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest kształtowanie i rozwijanie z więcej »
JAN SZYSZKO MINISTREM ŚRODOWISKA. Jan Szyszko, dr hab. nauk leśnych, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, został mianowany na stanowisko ministra środowiska. Absolwent wydziału więcej »
Interakcja człowiek-środowisko przyrodnicze wciąż wymaga badań, mimo że stan wiedzy daje już podstawy znajomości głównych praw wzajemnych relacji między człowiekiem a jego środowiskiem. Problem nie og więcej »
WARSZTAT XV Czas na działanie. Opracowujemy projekt zmniejszania ilości odpadów opakowaniowych w szkole. praca techniką projektu działania lokalnego Cel: zmniejszenie ilości odpadów opakowaniowych w więcej »
PYTANIE: Czy rozpoczęte i zaawansowane w 80% opracowanie projektu planu parku krajobrazowego może być kontynuowane według "starych" przepisów wykonawczych do ustawy o ochronie przyrody, czy też po wej więcej »
W południowo-zachodniej części województwa świętokrzyskiego położony jest powiat pińczowski, a w nim gmina Pińczów. Obszar gminy wynosi 20 289 ha. Wgminie jest tylko jedno miasto - Pińczów, oraz sołec więcej »
BOT Elektrownia Opole SA 25 lipca 2005, na rok przed wymaganym terminem uzyskała pozwolenie zintegrowane. Podstawą wprowadzenia w Polsce obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego jest europejska d więcej »
Jako uczestnik II Międzynarodowego Seminarium w Bielsku Białej pragnę zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów, które miały miejsce w trakcie obrad seminaryjnych i które wyraziście pozwalają ocenić pro więcej »
Wydawnictwo ARKADY - wiedza i piękno. Trudno się nie zgodzić ze słowami prezesa zarządu Wydawnictwa, pani Janiny Krysiak, że w ARKADACH każdy coś dla siebie znajdzie. Bo, jeśli byłabym dzieckiem, więcej »
Nadeszły jesienne chłody, a wraz z nimi zaczęliśmy się ogrzewać. Jedni doczekali się w mieszkaniach ciepłych kaloryferów, inni, ci w domach mają luksus, bo ogrzewają się sami. I choć większość gazem i więcej »
Konspekt powstał po warsztatach "Teren jako obiekt dydaktyczny" zorganizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Chociaż konspekt zajęć dotyczy fragmentu ścieżki prz więcej »
Według prognozy podanej w literaturze światowej, zapotrzebowania na nośniki energii w skali świata w przeliczeniu na węgiel kopalny ma wynosić w latach 2020-2050 odpowiednio 17 i 20 mld ton. Dla tych więcej »
Mitrydates VI Eupator, król Pontu - najpotężniejszy przed dwoma tysiącami lat władca nad Morzem Czarnym - regularnie przyjmował określone dawki toksyn, które miały go chronić przed otruciem. Do dziś w więcej »
Limuzyna na biopaliwo W tym roku znany producent luksusowych aut, Saab, wprowadza na rynek komercyjny "zieloną wersję" modelu 9-5, zasilanego biopaliwem. Samochód będzie napędzany mieszanką skłądającą więcej »
Wiedeń jest jednym z tych dużych miast europejskich, w których udaje się rozwiązywać trudne problemy komunikacyjne i konflikty, jakie niosą za sobą rosnąca mobilność mieszkańców oraz masowa motoryzacj więcej »
W ostatnich latach można dostrzec wzrost zainteresowania Królewskim Miastem Kraków jako potencjalnym miejscem inwestowania. Rozwój miasta zmierza do zagospodarowywania przestrzeni wewnętrznej i ekspan więcej »
Każdy obiekt w przyrodzie, który ma temperaturę wyższą od temperatury zera bezwzględnego, jest źródłem niewidzialnego promieniowania podczerwonego. Do wykrycia (detekcji), rejestracji, przetworzenia i więcej »
Definicja, zadania, zasady i prawa ekologii człowieka Ekologia człowieka wiąże się ściśle z antropologią, zwłaszcza w zakresie zróżnicowania wewnątrzgatunkowego i zmienności biologicznej człowieka w c więcej »
Tarczę herbową Federacji Malezji podtrzymują dwa tygrysy w barwach naturalnych. Zwierzę to, jako symbol związków z Malajami, znalazło się też w herbie Singapuru. Tygrys (Panthera tigris), największy d więcej »