Pod hasłem "Magnez i inne biopierwiastki w organizmie i środowisku" odbył się w Krakowie 23-24 września 2005 r. I Europejski Kongres Magnezologiczny połączony z X Jubileuszowym Seminarium Polskiego To
[...]
W tym roku Naczelna Organizacja Techniczna (NOT) obchodzi jubileusz 60-letniej działalności. O powstaniu tej organizacji i roli inżynierów w rozwoju kraju rozmawiają dr inż. WOJCIECH RATYŃSKI, prezes więcej »
Badania opinii publicznej o integracji i ocenach przebiegu negocjacji regularnie prowadzone były przez takie ośrodki, jak: Centrum Badania Opinii Społecznej (dalej CBOS), Instytut Spraw Publicznych, O więcej »
Program edukacji ekologicznej i ochrony środowiska przeznaczony jest do realizacji na zajęciach dodatkowych. Chociaż treści ekologiczne są obecne w programie nauczania przyrody i ścieżce edukacyjnej, więcej »
Przyszłość zrównoważona cywilizacji to zrównoważony rozwój w skali globalnej oraz zrównoważona mobilność jednostki. Powstaje więc potrzeba tworzenia globalnego systemu energii w przekonaniu, że środow więcej »
Prasa informuje o dużym zainteresowaniu wykorzystaniem energii odnawialnej, zwłaszcza biomasy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż klasyczne nośniki energii, takie jak węgiel, gaz i ropa naftowa, ciągle d więcej »
Antybiotykami nazywane są substancje naturalne, najczęściej pochodzenia drobnoustrojowego, oraz ich półsyntetyczne modyfikacje i syntetyczne analogi, które oddziałując w małym stężeniu wybiórczo na st więcej »
W ostatnich kilku latach trwa zagorzała dyskusja, co się dzieje z klimatem, co czeka ludzkość w najbliższej przyszłości, jak zmieni się nasze życie ze względu na zmiany klimatyczne. Tu i ówdzie podnos więcej »
Wrzesień jest od wielu już lat miesiącem, w którym dużo mówi się o ekologii, środowisku oraz o wpływie działalności człowieka na środowisko. W naszej szkole tak jak i w innych polskich szkołach, prowa więcej »
FORUM OCHRONY ŚRODOWISKA. 5 października, podczas Międzynarodowych Targów Infrastruktura 2005, które odbywały się w PKiN w Warszawie, Ministerstwo Środowiska zorganizowało Forum Ochrony Środowiska. W więcej »
W numerze 10/05 miesięcznika AURA z ciekawością przeczytałem artykuł "Na ratunek topolom" autorstwa dr Elwiry Szumy. Usuwanie drzew w pasach drogowych od lat budzi kontrowersje nie tylko w województwi więcej »
O działaniach związanych z ochroną środowiska świadczą m.in. ponoszone nakłady inwestycyjne. To one, obok stanowionych reguł prawa i ich respektowania, są najbardziej wymownym dowodem na zgodność prog więcej »
Występowanie naturalnych pól elektrycznych i magnetycznych nie jest związane z działalnością człowieka. Ich naturalnym źródłem jest Ziemia. Rozkład pola elektromagnetycznego Ziemi ulega przejściowym z więcej »
Targi POLEKO 2005 będą większe od ubiegłorocznych. Magnesem przyciągającym wystawców jest nowa formuła tych największych w Europie Środkowo- -Wschodniej targów ekologicznych, które odbędą się w Poznan więcej »
Hipotezy i ich skutki Wmarcu 2004 r. ukazała się w Internecie publikacja pt. "Scenariusz nagłych zmian klimatu i ich implikacje na bezpieczeństwo narodowe USA". Autorami tego scenariusza, który późnie więcej »
Zdegradowane i zdewastowane ekosystemy, nie bez znaczenia dla kształtowania warunków życia ludzi, są rażącym przykładem skutków ubocznych rozwoju cywilizacyjnego. Uboczne skutki tego rozwoju zauważaln więcej »
WARSZTAT XIV Czas na działanie. Podejmujemy próbę kreowania nowego stylu życia (świadomych zachowań ekologicznych) Praca techniką 635 Cel: kreowanie nowego stylu życia sprzyjającego hierarchii pos więcej »
PYTANIE: Czy obciążający właściciela nieruchomości obowiązek sprzątania chodnika obejmuje również takie sytuacje, kiedy: - granica nieruchomości jest oddzielona pasem zieleni od utwardzonego pasa dla więcej »
Nauczanie przez wykonywanie przez uczniów projektów budzi w Polsce ponownie coraz większe zainteresowanie. Umożliwia ono ponadprzedmiotowe, zintegrowane ujmowanie zagadnień przyrodniczych i środowisko więcej »
Niektóre ranne, z połamanymi skrzydełkami) Duch Puszczy: Ratunku, człowiek wypala knieję! Elf ptasi: Płaczę nad spalonymi żywcem pisklętami. Elf jaszczurek: Płaczę nad zwęglonymi jaszczurkami. Elf gry więcej »
Polsko-angielsko-niemiecki ilustrowany słownik budowlany Słownik ten jest znakiem czasu. W zjednoczonej Europie przemieszczanie się ludzi w poszukiwaniu pracy jest rzeczą naturalną. Jednakże utrudnia więcej »
Zdaję sobie sprawę, że poruszam tematy wręcz fundamentalne, ale właśnie teraz należy przyjrzeć się im bliżej: sacer, sacra, sacrum to łaciński przymiotnik, obejmujący wszystko, co święte. Profanum z k więcej »
Konspekt powstał po warsztatach "Teren jako obiekt dydaktyczny" zorganizowanych przez Kujawsko- Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Chociaż konspekt zajęć dotyczy fragmentu ścieżki pr więcej »
Huragany, tropikalne burze, powodzie i trzęsienia ziemi - wiadomości o katastrofach spowodowanych anomaliami pogodowymi pojawiają się w mediach niemal codziennie. Rok 2005 jest katastrofalny pod wzglę więcej »
Wiele osób, zapada na choroby zakaźne, przenoszone przez czworonogi udomowione i dzikie. Choroby zakaźne, które wyewaluowały z chorób zwierzęcych, to ospa, gruźlica, malaria, cholera, dżuma, odra i gr więcej »
Zarząd Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Łodzi jest organizatorem II edycji Turnieju Maszyn Wodnych, zawodów rozgrywanych w trakcie Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2005. Patron więcej »
Węgiel ucieka z ziemi Prowadzone od 1987 roku, przez brytyjskich naukowców badania wykazały, że zawartość węgla w glebie zmniejsza się drastycznie. Szacuje się, że tylko na Wyspach Brytyjskich rokrocz więcej »
W przeprowadzonym przez ONZ rankingu rozwoju cywilizacyjnego, wEród 175 pafstw Ewiata Polska spad?a z 32 miejsca w 1992 na 56 miejsce w roku 1996 i zajmuje zaledwie przedostatnia pozycj´ w grupie pafs więcej »
Jak zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych powstających w domu. Rozsądne zakupy. Pierwszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować, by zmniejszyć ilość odpadów opakowaniowych, jest unikanie niepotrzebny więcej »
Definicja, zadania, zasady i prawa ekologii człowieka Ekologia człowieka wiąże się ściśle z antropologią, zwłaszcza w zakresie zróżnicowania wewnątrzgatunkowego i zmienności biologicznej człowieka w c więcej »
Obok orła najczęściej spotykanym zwierzęciem heraldycznym jest lew. Od dawna budzi on zarówno podziw, jak i strach. Prawie na całym świecie drapieżnik ten uznawany jest za króla zwierząt, z wyłączeni więcej »