PYTANIE: Jaka jest procedura usuwania drzew uznanych za pomniki przyrody? Michał Ciepłuchna - Łódź ODPOWIEDŹ: Pomnik przyrody jest tradycyjną kategorią prawną, od której zaczęła się ochrona przyrody.
[...]
Architektura pawilonów wystawowych na międzynarodowych wystawach EXPO tworzy szczególną historię architektury "reprezentacji", w której "tekst" jest dominującym elementem przekazu artystycznego, a dob więcej »
Uwagi autora artykułu (AURA 8/2005), słuszne, mniej słuszne i niesłuszne, są przeważnie źle adresowane. Potwierdzają moje przekonanie o istnieniu czarnej dziury między projektantami zieleni bardzo duż więcej »
W roku przystąpienia Polski do UE ukazało się nowe i uaktualnione wydanie specjalnej, tematycznej Encyklopedii Uniwersalnej Larousse'a, zawierające między innymi treści poświęcone biosferze, ekologii więcej »
Kraków, dawna stolica Polski, miasto pełne historycznych pamiątek, w którym mieszka 750 tys. osób i który odwiedza kilka milionów turystów w ciagu roku, musi mieć dobrze rozwiazana gospodarkę komunal więcej »
W historii Krakowa można odszukać zapiski potwierdzające już kilkaset lat temu zainteresowanie zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Pierwszy w Polsce akt prawny dotyczący zachowania czystości w mieś więcej »
Ilość wytwarzanych osadów ściekowych Według danych GUS w 2003 r. w komunalnych oczyszczalniach ścieków wytworzonych zostało 446 500 ton suchej masy osadów. Natomiast ilość osadów nagromadzonych na ter więcej »
Skażenia promieniotwórcze środowiska kojarza sie przede wszystkim z awarią elektrowni w Czarnobylu. Izotopy promieniotwórcze występuja jednak w skorupie ziemskiej od początku istnienia naszej planety więcej »
AURA : Panie Prezesie, jaka jest jakość wody, którą piją mieszkańcy Krakowa? Ryszard Langer : Jakość wody, w którą MPWIK SA zaopatruje swoich odbiorców, spełnia zarówno wymogi Rozporządzenia Ministra więcej »
JUBILEUSZ GORCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO.W dniach 15-17 września w Gminnym Centrum Kultury w Niedźwiedziu i w dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej odbyła się konferencja z okaz więcej »
Dokładnie 1500 lat temu młodzian znany dziś jako św. Benedykt, patron Europy, zakładał pierwsze klasztory. Nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że benedyktyni, najstarsza rodzina zakonna, stworzyli więcej »
Zielone Płuca Polski" to nazwa regionu naszego kraju promowana już od blisko 20 lat. Federacja Zielonych przytacza następującą definicję i opis tego obszaru: "Zielone Płuca Polski są regionem w północ więcej »
Oto projekt kodeksu postępowania dla tych, którym nie zapewniono warunków dla prawidłowego usuwania odpadów - a którzy chcieliby, nie czekając na "system publiczny" - postępować ze swymi odpadami domo więcej »
AURA : Panie Prezesie, we wrześniowym numerze AURY z ub. r. mówił Pan o rozwoju ciepłownictwa w Krakowie i o 50-letniej działalności MPEC, powołanego w 1953 r. Początek Waszej działalności to ogrz więcej »
WARSZTAT XIII Czas na działanie Jak skutecznie odzyskiwać i przetwarzać odpady opakowaniowe - praca techniką planowania z przyszłości oraz analizy Pareto. Cel: poznanie wybranych fragmentów krajowego więcej »
Miesięcznik "AURA" ma do spełnienia specjalną misję popularyzacji wiedzy o świecie i ludziach, o tym, jak sprzężeni są oni z matką przyrodą. Jeśli zatem jeden z współautorów tego miesięcznika dostrzeg więcej »
Inscenizacja pt. "Piotrze nasz kochany" powstała na szkolne Dni Ekologii przebiegające pod hasłem: "Zdrowiej znaczy lepiej". Autorki wykorzystały w niej motyw wierszyka Stanisława Jachowicza "Pan kote więcej »
W popularyzacji wiedzy przyrodniczej i w edukacji ekologicznej ważną rolę spełniają media wizualne - film i fotografia. Fotografią przyrodniczą i filmem zajmuje się coraz więcej ludzi, spośród których więcej »
Monografia - rezultat prac finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, opracował ją zespół pod kierunkiem Józefy Famielec, w składzie: Kazimierz Górka, Małgorzata Kożuch, Piotr Paweł Małe więcej »
Temat: Czy woda to tylko ciecz? Cele zajęć: -wprowadzenie terminów trzech stanów skupienia wody (ciekły, stały, gazowy), -poznanie zjawisk parowania wody, skraplanie, wrzenie, zamarzanie, topnienie więcej »
Takie pytanie stawiałem 10 lat temu (AURA 3/1995) i pisałem, że pytanie to wywołuje namiętne spory. Ci, którym piętrzące się góry odpadów na składowiskach nie dają spokoju, najchętniej opowiedzieliby więcej »
Nobo tak. Jego właściwością jest obecność we wszystkich naszych tkankach. Stężenie we krwi, włosach i wątrobie jest wskaźnikiem o niepośledniej roli w diagnostyce. Niedobór Se wiąże się na przykład gł więcej »
PYTANIE: Jaka jest procedura usuwania
drzew uznanych za pomniki przyrody?
Michał Ciepłuchna - Łódź
ODPOWIEDŹ: Pomnik przyrody jest tradycyjną
kategorią prawną, od której zaczęła
się ochrona przyrody. Jako pierwszy tego
pojęcia ("Naturdenkmal") użył Alexander
von Humboldt w 1799 r. widząc w Wenezueli
bardzo stare, o szerokiej koronie drzewa.
Z czasem pojęcie to rozszerzyło się
i na inne p więcej »
Mniej wilków, więcej kłopotów Naukowcy od lat uprzedzali, że drastyczne zmiany populacji nawet jednego gatunku mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ekosystemach. Do tej pory ich prognozy nie by więcej »
Kto szybko i bezmyślnie kroczy po ubitych ścieżkach lasu, ten nie przeczuwa, ile w nim jest tajemnic i cudów. Aby je poznać, trzeba rozchylić gałęzie krzaków lub błądzić wzrokiem pomiędzy krzewami jeż więcej »
Historia Greenpeace to historia o tym, jak garstka zdeterminowanych aktywistów zmieniła się w profesjonalną, globalnie respektowaną organizację ekologiczną, której nie można ignorować. Jej nowoczesna więcej »
Reklamy na ulicach Zakopanego wprzestrzeni publicznej Podhala, podobnie jak i w wielu innych miastach, budzą od lat sporo kontrowersji oraz emocji. Większość wykonana na amatorskim poziomie, nierzadko więcej »
Kiedyś była to Polska B Zielone Płuca Polski zyskały w tym roku silnych protektorów. Deklarację o przystąpieniu do Porozumienia Zielone Płuca Polski podpisały Bank Ochrony Środowiska SA, Fundacja EkoF więcej »
Skromnie umeblowany pokoik, w nim 11-letnia dziewczynka słucha hitów z satelity. Wchodzi mamusia w rozdeptanych kapciach i wymiętym szlafroku. W jednej ręce trzyma koszyk z prowiantem, w drugiej czerw więcej »