Główną przesłanką określania przepływów nienaruszalnych (instreamflow need) w krajach Europy Zachodniej (Szwajcaria, Francja), stanach amerykańskich (Montana, Arkansas, Utah) oraz w Kanadzie, są od da
[...]
Nie trzymając się ściśle znaczenia słowa "rozmawiać", trzeba odpowiedzieć: tak! Bakterie wymieniają między sobą sygnały, które wywołują jednolitą reakcję całej wspólnoty i umożliwiają uzyskanie korzyś więcej »
Artykuł mojego autorstwa pt. "Inwazja amerykańskich świń" ukazał się na łamach AURY nr 11/2003. Przedrukował go Tygodnik "Pałuki", należący do Wydawnictwa "Wulkan" w Żninie. Pałuki należą bowiem do ty więcej »
Według Europejskiej Federacji Biotechnologii, biotechnologia to integracja nauk przyrodniczych i inżynieryjnych w celu osiągnięcia zastosowań organizmów, komórek lub ich części oraz molekularnych anal więcej »
Przeżyliśmy okres brutalnej ingerencji człowieka w sferę krajobrazu. Budowano huty, kopalnie, arterie komunikacyjne w imię najwyższej wartości, którą w socjalistycznym państwie miał być "człowiek". Ni więcej »
ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA - 5 CZERWCA. W tym roku gospodarzem centralnych obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska było województwo warmińsko-mazurskie. Impreza, organizowana w naszym kraju więcej »
Po przystąpieniu w maju 2004 roku Polski do Unii Europejskiej nasz kraj jest odpowiedzialny za utworzenie sieci Natura 2000, za ochronę siedlisk i gatunków oraz ich monitoring. Natura 2000 jest to kom więcej »
Ukazał się dawno oczekiwany podręcznik - a właściwie monografia - Systemy ochrony powietrza, autorstwa prof. Mariana Mazura, kierownika Zakładu Kształtowania i Ochrony Środowiska Wydziału Geodezji Gór więcej »
Sieć kanalizacyjna służy do odprowadzania ścieków z terenów zabudowanych do oczyszczalni ścieków, gdzie ścieki poddawane są uzdatnieniu. Aby transport ścieków nie został zaburzony wymagana jest: - szc więcej »
Zieleń na terenie miast i wsi jest bardzo ważnym elementem środowiska przyrodniczego. W polskim systemie prawnym ochrona drzew i krzewów rosnących poza lasami regulowana jest w ustawie z 16 kwietnia 2 więcej »
W dniu 25 stycznia 2005 Międzynarodowy Zespół Specjalistów do Badania Zmian Klimatu podał uwarunkowania, których spełnianie pozwoliłoby uniknąć katastrofy klimatycznej w skali świata w horyzoncie 15 l więcej »
PYTANIE: Kto wydaje zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów, jeżeli do rejestru, zabytków wpisano układ urbanistyczny będący zbiorem nieruchomości? Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków ODK)W1EDŹ: więcej »
Wśród wielu opinii po śmierci Papieża Jana Pawła II pojawiła się również następująca: "Mzm wrażenie, że tą grupą w Polsce, która zignorowata nauczanie papieskie, są przede wszystkim środowiska uniwers więcej »
Czym jest rozwój historii, filozofii czy poezji... w porównaniu z nawykiem tego, co można dostrzec? zastanawiał się znany filozof, moralista, i baczny obserwator przyrody. Słowa te przyszły mi na myśl więcej »
Ostróda, miasto od dziesiątków lat nazywane Perłą Mazur, ma w bezpośredniej okolicy rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest rezerwat poryblina jeziornego. Rezerwat ten leży w zachodniej części tuż za J więcej »
W drugiej połowie maja odbyła się w Krakowie konferencja pod tym hasłem. Jeden z paneli był poświecony ekologii. Miał przybliżyć odpowiedź na pytanie: jak przedsiębiorcy UE mogą przyczynić się do ochr więcej »
Rozważania na powyższy temat zakończyłem w poprzednim numerze AURY optymistycznym akcentem. Że mimo pesymistycznych prognoz o wyczerpywaniu się klasycznych surowców kopalnych: węgla, gazu i ropy, któr więcej »
Od początków historii człowieka na Ziemi rytm jego aktywności pokrywał się z rytmami astronomicznymi. Człowiek pierwotny polował lub zdobywał środki do życia tylko przy świetle dziennym, zdając sobie więcej »
Wspomaganie konkurencji Choć może się to wydać niewiarygodne, japoński koncern samochodowy Toyota ogłosił gotowość wspomożenia amerykańskiej firmy Generał Motors w produkcji samochodów hybrydowych. We więcej »
W ostatnich latach duże zapotrzebowanie na podstawowe źródła energii zmusifo człowieka do poszukiwania nowych, alternatywnych źródeł energii, które jednocześnie nie powodowałyby zanieczyszczenia powie więcej »
Centralne planowanie lat powojennych pozostawiło po sobie nie tylko niewydolną gospodarkę, ale również olbrzymią presję na środowisko i jego poważną degradację na terenach zurbanizowanych. Reformy Bal więcej »