Kilka lat temu prof. Antoni S. Kleczkowski, w recenzji książki Gerta Michela Mineral und Thermalwdsser - Allgemeine Balneologie (AURA 9/98) napisał m. in.: Michel odnotowuje bardzo szybki wzrost spoży
[...]
22 marca 1985 r. uchwalono w Wiedniu Konwencję o ochronie warstwy ozonowej, która dała podstawy prawne do prowadzenia działań międzynarodowych przeciwdziałających zubożeniu warstwy ozonowej. Po 20 lat więcej »
Sekcyjne centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne obejmują szeroki zakres wydajności, w granicach 1000-300 000 nf/h. Budowę mają zwartą, lecz sekcyjny charakter zestawu sprawia, że gabaryty mogą być za du więcej »
Bardzo stara opowieść głosi, że kiedy dobry Bóg stworzył polską ziemię i popatrzył na nią z góry gospodarskim okiem, zauważył gdzieniegdzie nagie, wypalone słońcem piaski, łaknące wilgoci i zieleni. A więcej »
Dzięki finansowemu wsparciu EkoFunduszu zakończono budowę przejścia dla płazów pod drogą koło Zwierzyńca w Roztoczańskim Parku Narodowym. Do niedawna w miejscu, w którym zrealizowano inwestycję, co ro więcej »
Całkowita eliminacja bromku metylu to główny cel projektu UNEP oraz UNDP, sponsorowanego przez Globalny Fundusz Ochrony Środowiska (GEF). Realizowany od początku kwietnia br. projekt zakłada eliminacj więcej »
Ukazała się oto publikacja Uczelnianych Wydawnictw Naukowo-Dydaktycznych AGH autorstwa prof. Andrzeja Maneckiego, wybitnego mineraloga z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z powodzeniem zajmujące więcej »
Co należy zrobić, aby Polska wypełniła podpisane zobowiązania przedakcesyjne - oto jest pytanie. Odpowiedź w zasadzie znają wszyscy zainteresowani tym zagadnieniem - i to (paradoksalnie) bez względu więcej »
USTAWA z 2 grudnia 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1995 r. nr 6, póz. 29) Art. 82. § l. Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobie więcej »
NOWY ETAP ZIELONYCH PŁUC POLSKI. Działania na rzecz promocji obszaru Zielone Płuca Polski zadeklarowały kolejne instytucje. 30 marca w Warszawie uroczyście podpisano porozumienie, zgodnie z którym do więcej »
Monitoring jakości powietrza wykonywany jest w Polsce od wielu lat. Od 1992 r. badania stanu zanieczyszczenia powietrza prowadzone były w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska na ok. 100 wybranych więcej »
Był rok 1958. Za namową ówczesnego prezesa SARP-u (Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Nazwa nie uległa zmianie na SARPL dzięki interwencji u generała Spychalskiego - z zawodu inżyni więcej »
PYTANIE: Czy wojewodowie wydając rozporządzenia dostosowujące reżim prawny istniejących parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu do wymagań nowej ustawy o ochronie przyrody mają obowiąz więcej »
Wpoczytnej serii: Monografie Towarzystwa Naukowego Prawa Ochrony Środowiska we Wrocławiu ukazała się praca Organizacja władz publicznych w Polsce, Czechach, Słowacji w zakresie ochrony środowiska, a c więcej »
Na flagach i w herbach wielu państw znalazły się ptaki, ssaki, a nawet ryby, gady i płazy, które występują prawie powszechnie, ale i takie, które są dziś rzadkością i podlegają szczególnej ochronie. P więcej »
MUZA SA - Warszawskie Wydawnictwo Literackie Tych książek nie czyta się z wypiekami na twarzy, lecz w nastroju "mrożącym" krew w żyłach. SPEKTRUM. Pod tym hasłem MUZA wydaje serię ciekawych książek, o więcej »
Sejm rozpoczął prace nad tzw. Ustawą kompetencyjną (druk sejmowy nr 3557), mające na celu zwiększenie uprawnień terytorialnych urzędów marszałkowskich. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej większość więcej »
Surfaktanty (związki powierzchniowo czynne) to substancje chemiczne, które dzięki silnej asymetrii struktury - obok części silnie polarnej (jonotwórczej lub niejonotwórczej) występuje część niepolarna więcej »
Dyskusja, czy i kiedy Ziemia przestanie zapewniać człowiekowi jego chleb powszedni, trwa od roku 1798, kiedy to ekonomista angielski Thomas Malthus opublikował swoje "Prawo ludności" (Ań Essay on the więcej »
Jednym z najważniejszych zapisów Dyrektywy ramowej o odpadach z 1975 roku są stwierdzenia zawarte w art. 5 i 6: ,faństwa członkowskie podejmą (...) dzialania (...), aby ustanowić zintegrowaną i wystar więcej »
Super baterie Firma Altair Nanotechnologies ogłosiła przełom w technologii produkcji baterii litowo- jonowych. Jak dotąd, nie ujawniono szczegółów technicznych, wiadomo jednak, że możliwa jest produkc więcej »
Pestycydy - chemiczne preparaty stosowane m. in. do ochrony roślin przed szkodnikami i chwastami - w ostatnich latach bardzo często stają się przyczyną poważnych chorób u ludzi: alergii, nowotworów, p więcej »
AURA: Jakie zmiany nastąpiły w zarządzaniu gospodarką wodną? TADEUSZ LITEWKA: Rzeczywiście w ostatnich latach sporo się zmieniło w zarządzaniu gospodarką wodną w Polsce. RZGW, które w obecnym kształci więcej »
8 kwietnia br. świat pożegnał głowę państwa watykańskiego, Papieża Jana Pawła II, wielkiego i zarazem bardzo skromnego Polaka, ks. Karola Wojtyłę. W czasie dlugiego, bo przeszlo 26-letniego pontyfikat więcej »
Grzyby to ogromne królestwo z wielką różnorodnością rodzajową i gatunkową. Cechą wspólną tych organizmów jest cudzożywność. Pozbawione barwników asy mi - lacyjnych nie potrafią produkować w oparciu o więcej »