"Nigdy jeszcze ludzie w tylu krajach świata - nawet wykształceni i zdawaloby się wyrafinowani pod względem intelektualnym - tak bezradnie nie szamotali się w wirze sprzecznych, wywolujących dezorienta
[...]
W rejonie Wielkich Jezior Mazurskich na wschodzie i na Pojezierzu Hawsko-Ostródzkim wszystko, co tu się będzie tworzyć, nie może szkodzić środowisku i unikalnym krajobrazom. Podpisany przez Fundację O więcej »
Szczególnie szybki rozwój techniki wentylacyjno-klimatyzacyjnej obserwujemy od zakończenia wojny. Początkowo urządzenia wentylacyjne zestawiano z poszczególnych elementów, łącząc je murowanymi albo be więcej »
Zanim ucichły rozmowy na korytarzach, zanim grupy dyskutantów zajęły miejsca na sali obrad Akademii Rolniczej, a dr Alfred Król - szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych otworzył konferencję organ więcej »
Nasilają się glosy o konieczności budowy elektrowni jądrowej. Wzrasta bowiem, w miarę rozwoju kraju, zapotrzebowanie na energię elektryczną, którego nie pokryją elektrownie węglowe, zwłaszcza że duża więcej »
Zadaniem współczesnej edukacji w kształceniu postaw społecznych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, jest gromadzenie i przekazywanie wiedzy z różnych dyscyplin nauki, przemysłu, rolnictwa, pr więcej »
Styczniowa środkowoeuropejska konferencja, dotycząca energetycznego wykorzystania biomasy w Grazu, z udziałem 900 specjalistów z 27 krajów odbywała się pod hasłem: "Energia odnawialna tworzy miejsca p więcej »
Ze wzmożoną uwagą i z dużym napięciem obserwowana jest w fachowych kręgach austriackich dyskusja w Polsce na temat uporządkowania gospodarki odpadami, przede wszystkim w poszczególnych gminach lub ich więcej »
W dniach od 28 lutego do l marca br. odbyło się w Krakowie seminarium w ramach projektu Unii Europejskiej ExternE, poświecone tzw. "kosztom zewnętrznym" produkcji energii. Zwykle nie uświadamiamy sobi więcej »
INAUGURACJA PROTOKOŁU Z KIOTO. 16 lutego br. weszły w życie regulacje wynikające z Protokołu z Kioto czyli ustaleń III Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu więcej »
Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, opublikowany 22 listopada 2004 roku, wywołał burzliwą dyskusję nie tylko w środowisku merytorycznie związanym z tą częścią zada więcej »
Monitorowanie środowiska to nic innego, jak diagnozowanie jego stanu zdrowotnego i odbywa się bardzo podobnie jak badanie pacjenta u lekarza. Wykorzystuje się do tego celu różnego rodzaju techniki obs więcej »
W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia nastąpiło zwiększenie pogłowia zwierząt hodowlanych w Polsce. W tym też okresie postęp hodowli roślin spowodował wejście do produkcji rolnej wielu odmian z więcej »
PYTANIE: Czy czyni zadość wymogom prawnym dostosowanie rozporządzenia o obszarach chronionego krajobrazu pochodzącego z 1998 r. do ustawy o ochronie przyrody z 2004 r., mimo że wcześniej nie bylo ono więcej »
Dokąd zmierzasz, człowieku? Rekomendowana książka jest zapisem pierwszej konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Edukacja dla Przyszłości. Idea tworzenia nowego modelu edukacji towarzyszyła St więcej »
Trzeba więc na dom i ogród angielski obrać miejsce najpiękniejsze i najobszerniejsze; widoki zaś na okolicę, jeżeli jest piękną, do ogrodu wpuszczać zręcznie, ażeby chodzącego nadziwiaty, a nawet dla więcej »
Z inicjatywy RZGW Kraków, odbyło się 25 lutego 2005 r. w Krakowie seminarium prezentujące metodykę i wyniki prac związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej. W spotkaniu udział wzięli goście, rep więcej »
Z perspektywicznych założeń europejskiej polityki rolnej wynika, że światowa produkcja żywności musi do 2030 roku wzrosnąć o 75%, żeby zapewnić wyżywienie wzrastającej populacji, przy uwzględnieniu st więcej »
Polska od lat znana jest jako kraj, w którym warzywa kapustne są uprawiane i spożywane na dużą skalę. Rzeczywiście, w Europie jesteśmy największym producentem kapusty głowiastej białej, a jej roczne s więcej »
Nowy styl mikrotechnologii Nadchodzi czas kolejnej malej rewolucji na rynku elektronicznym. Sprawcą całego zamieszania jest nowy, szybszy i wydajniejszy typ mikroprocesora. Tajemnica tkwi w jego archi więcej »
W minionych czasach torfowiska, najbardziej typowe mokradła, nazywane przez ludność "pustaciami" lub "puściznami", uważane były za tereny niedostępne, pełne zagrożeń, a jednocześnie gospodarczo nieuży więcej »
Zużycie tworzyw sztucznych w Polsce w ostatnich latach wynosi 500- 800 tyś. ton rocznie. Stanowią je głównie produkty wykonane z polietylenu, polipropylenu oraz politereftalanu etylenu. Obserwując ten więcej »
Kserotermiczne mogą być zarówno rośliny, jak zwierzęta. Są to te organizmy żywe, które żyją w warunkach niedoboru wody w środowisku i dużej ciepłoty (stepy, pustynie), przy czym są do tego odpowiednio więcej »
A co było wcześniej? Dziś zabiorę głos w nie swojej dziedzinie. Po prostu odważę się zapytać na łamach ,AURY", po co to wszystko? Które "wszystko"? A no, słońce, gwiazdy, planety, Mleczna Droga, galak więcej »