miesięcznik ISSN 0137-3668, e-ISSN 2449-9927 - rok powstania: 1973
FSNT-NOT
KRONIKA EKOLOGICZNA - styczeń - luty 2005 r. - (eko)
DZIEŃ LIGI OCHRONY PRZYRODY - 9 STYCZNIA. Od ponad 75 lat Liga Ochrony Przyrody działa na rzecz środowiska przyrodniczego i edukacji ekologicznej. Za swoje zasługi organizacja została odznaczona order
[...]
Las petni różne funkcje gospodarcze, z których pewne polegają na dostarczaniu dóbr prywatnych (np. drewna), inne zaś - dóbr publicznych (np. stabilizacji klimatu, stosunków wodnych itp.). Jeżeli pierw więcej »
Przemiany ustrojowe, jakie nastąpiły w Polsce po II wojnie światowej, doprowadziły do odwrócenia proporcji między lasami państwowymi i niepaństwowymi. Podczas gdy w 1937 r. udział lasów państwowych wy więcej »
Gdy sięgniemy do źródeł historycznych, to zaskoczy nas zrozumienie praw natury przez ówczesnych ludzi, którzy dążyli do zachowania mechanizmów, gwarantujących równowagę przyrody. Przykładem tego może więcej »
Od wieków dostrzegano w lesie jedynie nieprzebrany zasób podstawowych dla człowieka dóbr materialnych. Las żywił, odziewał, dostarczał budulca i opału, był fundamentem gospodarki. Kiedy przed osiemdzi więcej »
"Gdy brnęliśmy lakami (...) zawsze kroczy'tem za ojcem i spoza jego pleców bezpiecznie spozierałem na dęby. Rosly tu i ówdzie na bloniach w pradolinie rzeki, stojąc z dala od siebie i majestatycznym c więcej »
W poprzednim artykule zajęliśmy się kamieniem. Usiłowałem przedstawić Państwu, jaka droga wiodła w budownictwie od cegły z mułu rzecznego ku granitowi. Mamy świadomość, że zarówno błoto rzeczne, wysyc więcej »
Czy Ministerstwo posiada jakieś instrumenty, umożliwiające dyspcyplinowanie władz samorządowych, do realizowania lokalnych strategii w gospodarowaniu odpadami? -Nie. - To jest najkrótsza odpowiedź. Cz więcej »
PYTANIE: Czy wojewoda może upoważnić dyrektora parku krajobrazowego do uzgadniania w jego imieniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w parku krajobrazowym? Wojewódzki Konserwator P więcej »
Jednym z najbardziej widocznych przejawów zaangażowania Banku Ochrony Środowiska S.A. w sferę ekologii są ekolokaty - produkty depozytowe, w ramach których w zależności od liczby założonych rachunków, więcej »
Polityka ekologiczna, która winna stanowić podstawowy element polityki demokratycznego państwa, znajduje coraz większe zainteresowanie. Stanowi ona też przedmiot na kierunku politologii, która jest ob więcej »
Polskie lasy - wczoraj i dzisiaj Powierzchnia lasów zmniejszała się na przestrzeni wieków, a proces ten przebiegał z różną szybkością, w zależności od koniunktur gospodarczych, wojen i wzrostu liczby więcej »
Niezwykła to konferencja. Główny jej organizator, Państwowe Gospodarstwo Leśne "Lasy Państwowe", opiekuje się blisko 80% polskich lasów. Polskie Lasy - najpiękniejsze bodaj środowisko człowieka, jakże więcej »
Las wspólne dziedzictwo Autorem tego dzieła jest profesor Andrzej Szujecki znany ze swej, jakże użytecznej, działalności nie tylko leśnikom. Już w pierwszym zdaniu opowiada się za publicznym charakter więcej »
Lasy w naszej strefie klimatycznogeograficznej są najbardziej naturalną formą przyrodniczą, a jednocześnie formą użytkowania gruntów. W następstwie działalności gospodarczej człowieka, a przede wszyst więcej »
Czy w tych zadyszanych czasach potrafimy się jeszcze czemuś dziwić? Oto w przestworzach przemknął samolot szybszy od dźwięku, a obok - bezszynowy pociąg błyskawica. Sąsiedni kontynent opanował terrory więcej »
Do rzadkości należy u nas współcześnie wykonany budynek mieszkalny, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym, w którym wentylacja naturalna działa bez zarzutu. W większości przypadków jest to spowodo więcej »
Najlepszy detektor Detektory materiałów wybuchowych oraz nielegalnych substancji są już powszechnie wykorzystywane w najpilniej strzeżonych obiektach rządowych w całych Stanach Zjednoczonych. Nowe urz więcej »
W latach powojennych każdy myślący człowiek zdawal sobie sprawę z wad ustroju politycznego, z jego sztywnych ram, krępujących inicjatywę i przedsiębiorczość. Ramy te nie tylko nie stwarzały warunków d więcej »
Katedra Użytkowania Lasu Akademii Rolniczej w Poznaniu i Zakład Badania i Użytkowania Drewna Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu od lat zajmują się zagadnieniami szkód w lasach spowodowanymi przez więcej »