Secesja stanowiła kierunek w sztuce szczególny; chyba jedyna wprowadziła nową estetykę do niemal wszystkich dziedzin życia, nie omijając także sztuki kształtowania ogrodów. Styl kaligraficzny, główni
[...]
Polska należy co prawda do krajów posiadających bogate zasoby wód geotermalnych, jednak ich wykorzystanie nie jest tanie ze względu na niezbyt wysoką temperaturę wody (45-76° C, tzw. wody niskotemper więcej »
Patrząc na mijający rok trzeba wyraźnie podkreślić, że najważniejszym wydarzeniem bylo przystąpienie Polski do Wspólnoty Europejskiej. Toczą się ożywione dyskusje na temat korzyści, wynikających z teg więcej »
Czosnek pospolity - Allium sativum L. z rodziny liliowatych, ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie towarzyszy człowiekowi od zamierzchłych czasów. Zdaniem naukowców jego historia liczy sobie więcej »
Założona w 1992 roku Fundacja EkoFundusz wspiera m Jn. projekty służące zachowaniu różnorodności biologicznej. W latach 1992- 2003 EkoFundusz przeznaczył na ten cel 170 min zł będąc strategicznym spo więcej »
Elektrownia Skawina stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem. Musi sprostać wymogom ochrony środowiska obowiązującym w UE i konkurencji na rynku energii elektrycznej i energii cieplnej. 0 tych spra więcej »
Miałem przyjaciela, był (kiedyś) sławnym tenorem operowym. W sile wieku pojechał na zimowe wakacje do Zakopanego. Nieszczęśliwy wypadek podczas zjazdu. Stracił wzrok. Zerwą! kontakty z operą, ale śpi więcej »
MIĘDZYNARODOWE TARGI EKOLOGICZNE POLEKO 2004. Największe targi ekologiczne w Europie Środkowej i Wschodniej trwały od 16 do 19 listopada w Poznaniu. Były okazją do zapoznania się z najnowszymi techn więcej »
Rok 2004 zapisze się na trwałe w historii Polski. W maju tego roku nasz kraj wszedł od zjednoczonej Europy. Nastąpiło zderzenie naszych polityk, struktur i organizacji ze standardami europejskimi. Ja więcej »
PYTANIE: Czy dyrektor parku narodowego może odmówić uzgodnienia decyzji 0 warunkach zabudowy na terenie objętym jedynie ochroną krajobrazową w sytuacji braku planu ochrony parku narodowego 1 braku mie więcej »
W dniach 16-17 września 2004 r. w Szczecinie odbyło się XI posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska. W spotkaniu wzięli udział: Krzysztof Zaręba - Główny Inspektor Ochrony Środowiska RP więcej »
W odległości zaledwie 20 kilometrów od Warszawy, turyści i weekendowi wczasowicze, nawet bez zagłębiania się w niedostępne obszary puszczy, mogą się spotkać z dzikim kotem oko w oko, i to prawie w 20 więcej »
NFOŚiGW planuje dofinansować przedsięwzięcia realizowane z udziałem bezzwrotnych środków Unii Europejskiej, których wykonanie jest niezbędne do spełnienia wymagań określonych w dyrektywach Wspólnot Eu więcej »
Wiele jest w różnych krajach placówek naukowych, chcących zgłębić tajniki mózgu, o którym wiemy wciąż za mało. Dlatego też świat ogłosił ostatnią dekadę dwudziestego wieku dekadą badań mózgu. W tym cz więcej »
W dniu 28 października br. w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie powołano Regionalny Komitet Azotanowy. RZGW w Krakowie jest koordynatorem wszystkich działań związanych z wdraż więcej »
Takie prawdy z trudem docierają do świadomości. Oto województwo zachodniopomorskie bardzo zbliżyło się do europejskich standardów w ochronie środowiska. Za trzy lata Szczecin przestanie być ostatnim więcej »
Umberto Eco wyznał kiedyś: Kto czyta książki, żyje podwójnie. O tym, że zdanie to podzielają Polacy, świadczą następujące dane - w naszej części Europy jesteśmy zdecydowanymi liderami pod względem li więcej »
Wżyciu codziennym jesteśmy nieustannie konfrontowani z ogromną gamą zapachów; nie tylko z żywicznego lasu i świeżo zaoranej ziemi, ale i z kominów fabrycznych i palących się hałd. Już od świtu przy po więcej »
Od drugiej potowy XIX wieku w sposób racjonalny wykorzystywano w budownictwie takie czynniki naturalne, jak różnica gęstości powietrza o różnych temperaturach czy działanie wiatru, dla zapewnienia wen więcej »
Śląsk Cieszyński jest jednym z najatrakcyjniejszych obszarów na południu Polski pod względem możliwości wypoczynku i rekreacji, uprawiania turystyki masowej i pod względem przyrodniczym, krajobrazowy więcej »
Inteligentna bielizna.Nadchodzą czasy coraz ciekawszych wynalazków. Jednym z ostatnich, opracowanym przez naukowców z zakładów Philips Research koło Akwizgranu, jest inteligentna bielizna. Jej celem j więcej »
wydarzeniem byio przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Jest to zwieńczenie nie tylko dążenia Polski do wejścia w stabilną strefę polityczną i w obszar dobrobytu, ale przede wszystkim wkroczenie w więcej »
Zagadnienia związane z termiczną przeróbką odpadów regulują następujące normy prawne: W Unii Europejskiej: Dyrektywa Rady 99/31 /WE z 26 kwietnia 2003 dot. składowisk odpadów, w Austrii: Zarządzenie d więcej »