Efektywna gospodarka odpadami komunalnymi w danym regionie (np. gminie) uzależniona jest od dwóch elementów: od techniczno organizacyjnej bazy (infrastruktury) oraz od świadomości ekologicznej mieszk
[...]
Nad Białą Przemszą pomiędzy miejscowościami Klucze na wschodzie, a Błędów na zachodzie znajdował się obszar piaszczysty, bardzo skąpo porośnięty roślinnością, który nosił nazwę Pustyni Błędowskiej. O więcej »
POKOJOWA NAGRODA NOBLA DLA EKOLOGA. Po raz pierwszy Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana za ratowanie środowiska naturalnego. Otrzymała ją Wargari Maathai, obrończyni afrykańskich lasów. Wargari więcej »
Jezioro Miedwie, piąte pod względem wielkości w Polsce, położone jest na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, części makroregionu Pobrzeża Szczecińskiego, na wysokości 14 m n.p.m. w dorzeczu Płoni. Jego więcej »
Pan JERZY SWATOŃ, minister środowiska, 3 października br. odwiedzil Redakcję AURY. Po zapoznaniu się z zamierzeniami Redakcji; m.in. wydanie specjalnych numerów we współpracy z Konsulatem Generalnym R więcej »
rżeniem "rysunku kaligraficznego" na płaskim planie ogrodu. Zamiast różnorodności rodzajów roślin zachwyca umiejętność kształtowania przestrzeni z niewielkiej ilości gatunków drzew, raz po raz tworząc więcej »
Projekt ogrodu botanicznego w Łodzi w dzielnicy Polesie zostai opracowany już w latach 30. XX wieku przez Stefana Rogowicza, ówczesnego naczelnika Plantacji Miejskich w Łodzi. W 1946 r. z inicjatywy więcej »
PYTANIE: Jak należy traktować samosiewy drzew i krzewów na gruntach rolnych w parkach krajobrazowych w kontekście przepisów zakazujących likwidowania zadrzewień śródpolnych? Wojewódzki Konserwator Prz więcej »
Chcę dziś opowiedzieć Państwu o ogrodzeniach. To słowo ma wielorakie znaczenie. Przypomnijmy. Gród, podgrodzie, grodek, ogrójec, zagroda, a nawet ogród i ogrodnictwo z tego źródłoslowu wywodzą się. A więcej »
Nieregularne opady deszczu są obecnie jednym z czynników obniżających wydajność upraw w Polsce. Od kilku lat obserwujemy w czasie wegetacji długie okresy suszy przerywane sporadycznymi gwałtownymi op więcej »
W ramach obchodów 115-rocznicy urodzin Walerego Goetla - profesora i wieloletniego rektora AGH - uczelnia i działające przy niej Szkoła Ochrony i Inżynierii Środowiska im. W. Goetla oraz koło Polskieg więcej »
Bakteriom czy grzybom nie potrzeba wiele do przeżycia. Są gatunki potrafiące żyć i rozmnażać się w ekstremalnie niekorzystnych warunkach, w których nie można już wykryć żadnego innego śladu życia. Wy więcej »
Przez stare zroby rozumie się w terminologii górniczej dawno wyeksploatowaną część złoża kopaliny użytecznej. Dolny Śląsk obfitował i do dziś obfituje w różnorodne surowce mineralne, które były od da więcej »
Nagrodę Nobla za badania nad zmysłem węchu 10 grudnia otrzymają uczeni amerykańscy Linda B. Buck i Richard Axel. Uzasadniając swój werdykt komisja noblowska oznajmiła, że uczeni ci dzięki serii pioni więcej »
Inspiracją do napisania artykułu stały się obrady we wrześniu 2003 roku w Szczecinie międzynarodowej konferencji "Przyszłość torfowisk Polski", zorganizowanej przez Szczecińskie Towarzystwo Naukowe, więcej »
Ogniwo paliwowe dla laptopów.W nieustającej pogoni za energią przedstawiamy ogniwo paliwowe przeznaczone do zasilania komputerów przenośnych. Miniaturowe ogniwo, o wymiarach 3x2x0,1 cm, zostało opraco więcej »
Spalarnie śmieci i odpadów Wiedeń ma trzy spalarnie - spalarnie śmieci: Floetzersteig, Spittelau oraz spalarnia odpadów niebezpiecznych i osadów ściekowych Simmering (dawniej EbS - Entsorgungsbetriebe więcej »
Bogaty przemysłowiec szwedzki Alfred Bernhard Nobel (1833-96) napisał w testamencie, że majątek, jaki zostawia, ma stanowić fundusz, od którego odsetki mają być corocznie rozdzielane w formie nagród o więcej »