PYTANIE: Czy w oparciu o rozporządzenie dotyczące skladowisk odpadów można przyjąć, że prawodawca wprowadzit odrębną kategorię skladowisk odpadów zawierających azbest, a wobec tego czy zachowując wyma
[...]
Po wyjątkowo niskiej frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego odezwały się glosy o slabym wyrobieniu obywatelskim Polaków. W przypadku wyborów czynnikiem zniechęcającym byla także dezaprobata więcej »
Od czasu do czasu w AURZE ukazują się artykuły związane z rzekami. Są opisywane rozwiązania renaturyzacji koryt rzecznych w państwach zachodnich, jako przykład do powielania w Po więcej »
Mówiąc o ochronie środowiska przyrodniczego, musimy zawsze rozważać dwa aspekty, widzieć dwa oddzielne kierunki działań. Jeden kierunek związany jest z zabezpieczeniami technicznymi przed szkodliwymi więcej »
Rekultywacja gruntu polega na przywróceniu użyteczności środowisku zdegradowanemu działalnością gospodarczą i bytową, powodzią, erozją, masowymi ruchami ziemi, pożarami. Rekultywacja dostosowuje jako więcej »
Kościół pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej - wsi koło Gorlic na północnych stokach Pasma Magurskiego w Beskidzie Niskim, należy do najpiękniejszych polskich zabytków drewniany więcej »
O BEZPIECZEŃSTWIE JĄDROWYM I RADIACYJNYM W POLSCE dyskutowano podczas konferencji prasowej ministra Krzysztofa Szamałka i prezesa Państwowej Agencji Atomistyki prof. Jerzego Niewodniczańskiego 30 li więcej »
Temat bramy jako elementu krajobrazowego, niegdyś mistyczny i poetycki, nie traci swej aktualności i dzisiaj, wręcz przeciwnie. W nowoczesnych krajobrazach zanikają rzeczywiste granice, a coraz więce więcej »
Z okazji konferencji zorganizowanej przez krakowska AGH w 1 1 5 rocznicę urodzin pioniera ochrony środowiska - drukujemy obszerne fragmenty jego artykułu z pierwszego numeru AURY z 1 973 r. i wspomnie więcej »
PYTANIE: Jakie są możliwości rozstrzygania w trybie administracyjnym konfliktów powstających na tle prowadzenia gospodarstwa rolnego w mieście, jeżeli nieprzyjemne zapachy, muchy, owady itp. negatywni więcej »
W ostatnich kilkunastu latach tyle razy zmieniały się przepisy o wodach mineralnych, że dzisiaj już niewiele osób wie, czym naprawdę one są. W ukazujących się, zwłaszcza latem, publikacjach mnożą się więcej »
Prof. dr Walery Goetel urodził się 14 kwietnia 1889 r. w Suchej w rodzinie kolejarskiej. Studia geologiczne odbywał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie na Uniwersytecie we Wiedniu, więcej »
Człowiek pierwotny najpierw nauczył się posługiwać ogniem, znacznie trudniejsze było zdobycie umiejętności panowania nad wodą. Zaczęło się w VII tysiącleciu przed n.e. od nawadniania pól i regulacji więcej »
"Czerwona róża nie jest egoistką, ponieważ chce być czerwoną różą. Byłaby straszną egoistką, gdyby chciała, aby wszystkie kwiaty w ogrodzie były czerwone i były różami" mówi Oskar Wilde. Zadawałam sob więcej »
Ciepłownictwo to nowa gałąź techniki, która w budownictwie mieszkaniowym rozwinęła się po drugiej wojnie światowej. Jest działem energetyki, obejmującym wytwarzanie, przesyłanie i wykorzystywanie ener więcej »
Konstruowany jest pod kątem minimalnego kontaktu z człowiekiem. Galeria obserwacyjna jest wyposażona w uszczelnienia dźwiękochłonne, zabezpieczające przed przenikaniem odgłosów i zapachów ludzkich. Os więcej »
Pomimo sprzeciwów, zastrzeżeń i oporów badania w dziedzinie genetyki człowieka rozwijają się w bezprecedensowym tempie. W 2005 roku mają się zakończyć prace nad projektem ludzkiego genomu, których re więcej »
W naszym XXI wieku skutki cywilizacji technicznej objawiły się i w tym, że każdego roku na Ziemi Matce ginie 1000 gatunków zwierząt i roślin (według Światowej Organizacji Zdrowia) Naukowcy ubolewają, więcej »
E-papier w natarciu Kilka miesięcy temu pisząc o pracach nad e-papierem nie przypuszczałem, jak szybko nastąpi rozwój tej technologii. Przypomnijmy: e-papier to rodzaj wyświetlacza, którego grubość ni więcej »
9 lipca br. gościem kolegium redakcyjnego AURY był wiceprezydent Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski. Bujakowski jest wiceprezydentem Miasta Krakowa od stycznia br. Wcześniej przez więcej »
Hałas komunikacyjny stał się powszechnym i nieodłącznym elementem życia we współczesnym świecie. Wraz z rozwojem komunikacji postępuje pogarszanie się klimatu akustycznego. Szacuje się, że w Polsce ś więcej »
Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Ramsar (w Iranie), 2 lutego 1971 r. - Konwencja Ramsarska. Polska jest stroną więcej »