Przestrzeń, ruch, czas - to przykłady terminów ogólnie zrozumiałych, którymi powszechnie posługujemy się bez konieczności ich definiowania. Do tej kategorii nazw zaliczyć można krajobraz. Słowo to prz
[...]
Budowa tuneli należy do tradycji szwajcarskiej. Była pqdyktowana warunkami terenowymi jak i innymi. Obecnie są to uwarunkowania terenowe (Alpy), transport drogowy, aglomeracje miejskie (np. Ziirich), więcej »
W instalacjach klimatyzacyjnych zdarza się, że część pomieszczeń, w których zainstalowano jednostki wewnętrzne wymaga chłodzenia (zyski ciepła od ludzi, urządzeń czy nasłonecznienia), a pozostała częś więcej »
Charakterystyczne kwitnące kasztany, kojarzące się z czasem matur, pobudzające wyobraźnię nie tylko dzieci piękne owoce, mogą stać się niedługo tylko wspomnieniem. Od pięciu lat prowadzona jest akcja więcej »
Europejska Agencja Środowiska została ustanowiona jako prawnie niezależna jednostka Wspólnoty rozporządzeniem Rady nr 1210/90/EEC w sprawie utworzenia EEA i Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji więcej »
EDWARD GARŚCIĄ - Panie Ministrze, ostatnie kilkanaście miesięcy to okres intensywnych prac, jakie musieliśmy zrealizować przed terminem akcesji Polski do UE. Dotyczyło to również Inspekcji. Czy z tego więcej »
Trzydziestego grudnia 1924 roku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanislaw Wojciechowski wydal rozporządzenie o organizacji Lasów Państwowych. Mocą tego rozporządzenia administrację i sprawy gospoda więcej »
W województwie podkarpackim znajduje się wieją cennych zabytków architektury i budownictwa sakralnego. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje jedna z najcenniejszych drewnianych świątyń średniowiecz więcej »
OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WODY, zorganizowane przez Urząd Miasta odbyło się w dniach 23-25 czerwca w Uniejowie. W uroczystościach uczestniczył Jerzy Małachowski, zastępca prezesa NFOŚiGW. Impreza była kont więcej »
Artykul wstępny w 1985 r. opatrzyłem tytulem: "Zamknąć cementownię w Ogrodzieńcu" (AURA 2/85). Cementownia ta byla wówczas dla mnie przykładem starego, wysłużonego zakładu, bardzo uciążliwego dla środ więcej »
PYTANIE: Czy na Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe ciąży obowiązek sprzątania terenów leśnych w okolicach dużego miasta z zalegających odpadów, w tym odpadów komunalnych? Joanna Szczepańsk więcej »
Obserwując to, co dzieje się w ochronie krajobrazu w świecie i w Europie - można stwierdzić, iż niejako naprzeciw różnorodności krajobrazu wychodzi wielość i różnorodność form jego ochrony. Krajobraz więcej »
PYTANIE: Jaki jest tryb orzekania o podwajaniu kar biegnących za zanieczyszczenie środowiska jako sankcji za nieuzasadnione zlożenie wniosku o ich zmniejszenie lub zaprzestanie naliczania? Wojewódzki więcej »
Od ponad dekady zmienia się w Unii Europejskiej nastawienie do rolnictwa. Szuka się alternatywy dla obowiązującego przez lata modelu rolnictwa intensywnego. W ramach Wspólnej Polityki Rolnej zdecydowa więcej »
W cyklu Biblioteka odkrywców - Świat i My - wydały ARKADY kolejny tom. Czego się z niego dowiemy? Że natura jest źródłem natchnienia w uprzemysłowionym świecie, że kropelka krwi wielkości łebka od szp więcej »
Wpoprzednim rozdziale opowiedziałem Czytelnikom o gankach, zapowiadając, że będzie to wstęp do trudnego problemu: "Dom", a może szerzej - prywatna, intymna przestrzeń człowieka, jego gniazdo lęgowe. T więcej »
Od kiedy i po co człowiek buduje tunele? Jak trudno ustalić dokładną datę pojawienia się człowieka na Ziemi, tak trudno przypisać daty konkretnym wydarzeniom w jego najdawniejszej historii. Tunele poj więcej »
Najdawniejsze prawdziwe tunele służyły do doprowadzenia wody do miast (akwedukty). Pierwszy, o którym wzmiankuje Stary Testament, zbudowano w Jerozolimie. Archeolodzy ustalili dokładnie jego wiek: tun więcej »
Paliwo z restauracji.Okazuje się, że najlepszym sposobem żeby zmusić ludzi do dbania o środowisko naturalne jest sięgnięcie do ich portfeli. Wraz ze wzrostem cen paliw na światowych rynkach coraz więc więcej »
Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. (UN FCCC) Nowy Jork, 9 maja 1992 r.; w skrócie nazywana Konwencją klimatyczną - Dz. U. 96.53.238 - żal.; wprow. Dz. U. 96. 53.239. Konwe więcej »