Protokół do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami, 1969, Londyn, 19 listopada 1976 r. - Dz. U. 86.20.104; 88.31.216 - zał.; por. J. A.
[...]
Murowany, gotycki kościół parafialny z szeroką, kwadratową wieża, przypominającą basztę małego zameczku, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów angielskiego krajobrazu. Jak mało który więcej »
Bataliony należą do ptaków siewkowatych. Ile jest na świecie tych siewkowatych, na to nie ma zgody. Źródła rosyjskie z roku 1986 podają, że 36 rodzin i 160 gatunków, źródła polskie ,.Encyklopedia bio więcej »
Na liście dokuczliwych uciążliwości znajdują się od wielu lat nieprzyjemne zapachy. Nie należą do substancji powszechnie występujących, takich jak dwutlenek siarki czy tlenki azotu, pochodzące glównie więcej »
Po raz jedenasty Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie przygotowała z okazji Światowego Dnia Ziemi wiele ciekawych i pożytecznych imprez. Między innymi turniej w więcej »
W 1999 roku został przyjęty Uchwałą nr XIII/174/99 rady miejskiej Katowic - "Program ochrony dolin rzecznych w Katowicach i ich odbudowy". Na bazie programu przygotowano studium projektowe renaturyzac więcej »
Pojęcie "ochrona środowisk przyrodniczego" powinno zostać zastąpione przez "ochronę środowiska życia człowieka". Tak rozumiana ochrona środowiska obejmuje, obok szeroko znanych zagadnień nakierowanyc więcej »
Małopolskie kościoły drewniane wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO tworzą grupę jednorodną pod względem stylu i typu architektonicznego. Łączy je średniowieczna geneza, logika konstrukcji, więcej »
Ochrona środowiska jest bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, o czym świadczy m.in. włączenie instrumentów związanych z ochroną środowiska do prawodawstwa UE. Najważniejs więcej »
22 KWIETNIA - DZIEŃ ZIEMI. Dzień Ziemi świętowano w całej Polsce już po raz czternasty. Centralne uroczystości odbyły się tradycyjnie w Warszawie na Polach Mokotowskich w niedzielę 25 kwietnia. Tegoro więcej »
Elektroenergetyczne linie napowietrzne najwyższych napięć są ważnym elementem układu przesyłania energii elektrycznej. Służą do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. Regułą jest, że im więcej »
Energię geotermalną wykorzystuje 21 krajów na świecie, a całkowita moc zainstalowana wynosi 6300 MWe. Największymi producentami energii elektrycznej z tego typu źródeł są Stany Zjednoczone - 2817 MWe więcej »
PYTANIE: Czy organy administracji architektoniczno- budowlanej i nadzoru budowlanego mogą sięgnąć do przepisów Prawa budowlanego w razie powzięcia podejrzeniu, że zbiornik na nieczystości dekle na pry więcej »
Pełnik europejski jest rośliną powszechnie występującą wjimiarkowanej strefie klimatycznej, chociaż spotyka się go również niekiedy także na południe od niej. W takich warunkach występuje on przede w więcej »
23 kwietnia 2004 r. w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Programowej miesięcznika AURA. Członków Rady oraz gości, m.in. prof. Jerzego Wyrozumskiego, sekretarza generalnego Polskiej Akademii Umiejętn więcej »
W dobie ruchu proekologicznego oraz narastających problemów energetycznych i ekonomicznych pilnie poszukuje się nowych rozwiązań komunikacyjnych, poczynając od przeprowadzania obwodnic pozamiejskich - więcej »
W związku z artykułem Dagmary Pluty (Aura 2004 nr 3) "Kopalnie uranu w Polsce" wydaje mi się celowe wspomnieć o pracach w Dolinie Białego, w Polskich Tatrach, na terenie Zakopanego, w latach 50. XX w. więcej »
Przed wejściem do Unii Europejskiej Polska korzystała z funduszu ISPA dla państw kandydujących, który był przeznaczony na niwelowanie różnic w poziomie infrastruktury ochrony środowiska. Na pożegnaln więcej »
Jak mało wiemy o sposobach postępowania w nagłych wypadkach w domu, na ulicy, w pracy lub szkole, w górach i nad wodą - przekonujemy się nazbyt często. Dowodzą tego liczne doniesienia mediów, dowiodły więcej »
Strzecha to dach kryty słomą lub trzciną, przeżytek i remanent z dawnych lat. Tym, którzy tak myślą, odpowiem, że będąc w USA zdarzało się, że byłem zapraszany do rezydencji ludzi bardzo bogatych, na więcej »
Rex, dawny pupil dziedzica, popadł w niełaskę. Teraz coraz częściej otrzymywał razy pogrzebaczem. Chcąc się ratować skomlał błagalnie, tracąc resztę honoru lizał swą oprawczynię po nogach - na próżno więcej »
Nie wyrobią normy Wedle przewidywań ekspertów w najbliższych latach emisja dwutlenku węgla i tlenków azotu na Morzu Północnym znacznie się zwiększy. Jest to olbrzymi problem dla Norwegii, która będąc więcej »
Ponieważ robocza temperatura ciepłej wody użytkowej jest niska i mieści się w granicach 35-45° C, do jej przygotowania doskonale nadają się niekonwencjonalne źródła energii. Oczywiście można wykorzys więcej »
W dniach 22-25 kwietnia 2004 roku zorganizowano w Katowicach, już po raz piętnasty Międzynarodowe Targi Ekologiczne "INTERECO", które odbywały się równolegle z XIX Międzynarodowymi Targami Budownictwa więcej »