Wpływ postępu technicznego na naturalne środowisko człowieka na przełomie XX i XXI wieku jest coraz bardziej widoczny. W wyniku nadmiernej emisji gazów, w tym freonu, do atmosfery, obserwowane są zmia
[...]
Współczesny świat jest światem liczb. Niektóre musimy pamiętać, inaczej zginęlibyśmy. Pesel, NIP, numer dowodu, szyfr zamka, cały komplet rozmaitych PIN-ów - to przykłady z życia codziennego. Rozwoju więcej »
W publikacjach niemieckich znaleźć można wiele przykładów zrenaturyzowanych rzek i potoków, wśród nich jest rzeka Ems, płynąca w Nadrenii-Westfalii (Niemcy). Kiedyś silnie przekształcona regulacją tra więcej »
W literaturze przedmiotu niewiele jest informacji dotyczących jądrowego przemysłu wydobywczego. Był on zawsze związany z wojskiem i stanowił tajemnicę państwową. Najbardziej było to widoczne w państwa więcej »
BUDOWA ZBIORNIKA RETENCYJNEGO "RACIBÓRZ DOLNY" I LIKWIDACJA ZAKŁADÓW CHEMICZNYCH W TARNOWSKICH GÓRACH. 2 lutego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie, zorganizowane przez wojewodę śl więcej »
W lesie na przełomie maja i czerwca możemy natknąć się na krzew, obsypany pięknymi, pachnącymi kwiatami, białymi lub różowawymi, zebranymi w zwisające grona (nawet do 15 cm długie). To kłokoczka połud więcej »
Z powodzi medialnych informacji wyłowilem jedną, którą posłużę się do kontynuowania rozpoczętej dyskusji redakcyjnej na temat planowania przestrzennego (Jak usprawnić planowanie przestrzenne, AURA 1/0 więcej »
Panie Profesorze, rok temu mówił Pan (AURA 1/2003), że ekonomia wodoru nabiera rozpędu, że obserwuje się duże zainteresowanie ogniwami paliwowymi, które mogą zrewolucjonizować energet więcej »
PYTANIE: Czy wymaga pozwolenia wodnoprawnego wprowadzanie wód opadowych z dachów budynków oraz utwardzonych placów i dróg do nieewidencjonowanego rowu przebiegającego po dziatkach wielu wlaścicieli i więcej »
Natura prawdopodobnie nie wymyśliła niczego zdrowszego i zarazem smaczniejszego niż miód. Wiedzieli o tym już nasi praprzodkowie w epoce kamiennej. Miód - naturalny produkt wytwarzany przez owady z g więcej »
Działo się to w Wielki Piątek piętnaście lat temu. Wtedy to olbrzymi tankowiec "Exxon Yaldez" po wyjściu z portu przeładunkowego wpadł na podwodne skały w Cieśninie Księcia Williama. W zbiornikach ko więcej »
Dzieło liczące 1136 stron, najobszerniejszy i najbogatszy zbiór informacji z dziedziny botaniki, jest drugim wydaniem, pierwsze ukazało się w roku 1993 pod naukową redakcją profesorów Alicji i Jerzego więcej »
Rośliny, stanowiące naturalne otoczenie człowieka, znalazły miejsce na flagach i w herbach wielu krajów współczesnego świata. W oficjalnych symbolach państw widnieją zarówno rośliny dziko rosnące, ja więcej »
Z biegiem wzrostu świadomości ekologicznej pojawiają się - często w gminach i niektórych regionach - koncepcje i wdrożenia godne uwagi i zainteresowania, zwłaszcza gdy ich znaczenie wykracza poza ramy więcej »
Angielski działacz zajmujący się zdrowiem publicznym, obrazowo powiedział: "człowiek i jego gatunek zmagają się nieustannie - z zarazkami, gderliwymi teściowymi, z pijanymi kierowcami i z promieniowa więcej »
Tradycja - przenoszenie wartości, przekonań i umiejętności, międzypokoleniowy przekaz dóbr kultury. Proces zachodzący zgodnie z maksymą: Consule praeteritum, praesens rege, cerne futurum! - Radź się więcej »
Z inicjatywy prof. Tomasza Winnickiego, przewodniczącego Państwowej Rady Ochrony Środowiska odbyło się 22 stycznia br. w Pałacu Kultury w Warszawie spotkanie Prezydium Rady z prof. Stefanem Kozłowskim więcej »
Owernia - region położony w samym centrum Francji-potrzebowała dużego projektu, który stałby się symbolem i kołem napędowym turystyki regionu i który stanowiłby wydarzenie w wulkanologii. W tym celu więcej »
W świecie molekuł Pracujący dla rządu amerykańskiego naukowcy opracowali specjalistyczne oprzyrządowanie do wizualizacji związków chemicznych. Składa się ono ze specjalnych okularów trójwymiarowych, p więcej »
Prawdziwy przełom w upowszechnieniu przygotowania w naszych domach ciepłej wody sprawiła konstrukcja profesora Junkersa, którego zakłady po pierwszej wojnie światowej zaczęły w dużych ilościach produ więcej »