Dobrą okazją do refleksji nad polską przestrzenią przyrodniczą był przegląd wojewódzkich planów zagospodarowania przestrzennego - Arsenał X (Toruń 6-7 listopada 2003 r.). Przegląd ten odbywał się pod
[...]
Wzrasta znaczenie turystyki jako ważnej gałęzi gospodarki. Władze lokalne coraz częściej dostrzegają w turystyce szansę rozwoju swojego regionu. Nadal jednak Polska nie jest kojarzona jako kraj, gdzie więcej »
Azbest jest nazwą handlową. Obejmuje on włókniste minerały z grupy serpentynów i amfiloli, występujących w formie włóknistych skupień. Pod względem chemicznym minerały te są uwodnionymi krzemianami r więcej »
Barwa to jedna z wiełu właściwości fizycznych wody morskiej. To, co widzimy, jest częścią białego światła dziennego, które wniknęło do morza, zostało rozproszone w toni wodnej i wyszło z powrotem. Prz więcej »
Regulacja rzek kojarzy się potocznie z ich "ujarzmieniem", nadaniem pewnych ograniczeń (przestrzennych, ekologicznych), pozyskaniem dawnych terenów zalewowych pod zabudowę, ochroną przed powodzią czy więcej »
Zanieczyszczenia powietrza są szczególnie groźne ze względu na wszechobecność tego elementu środowiska, który jest niezbędny do życia. Zdolność przenikania zanieczyszczeń w obrębie mas powietrznych j więcej »
O planowaniu przestrzennym, jego słabościach oraz o konieczności nadania mu odpowiednich treści; jak skoordynować dzialania wchodzące w jego zakres mówią: prof. dr inż. arch. STANISŁAW JUCHNOWICZ z Po więcej »
MIĘDZYNARODOWE SEMINARIUM NT. SIECI NATURA 2000. "Sieć Natura 2000 a ochrona przyrody w Polsce na tle doświadczeń wybranych krajów członkowskich UE" - była tematem seminarium, które odbyło się w dniac więcej »
Do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie coraz częściej docierają prośby właścicieli, odwiedzanych przez cudzoziemców hoteli i pensjonatów, o mikrobiologiczną ekspertyzę pozwalającą na wykluczenie o więcej »
9 grudnia ub.r., w Klubie Skarpa w Warszawie, odbyła się wielka gala z okazji wręczenia nagród 7. edycji konkursu Ministra Środowiska "Lider Polskiej Ekologii" oraz 20-lecia Ministerstwa Środowiska.St więcej »
Ostróda jest portem trzech wyjątkowych w Europie, a być może i na świecie, kanałów. O utrzymanie ich w sprawności technicznej dbać winien Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. A jak przedsta więcej »
W kolejnych rankingach polskich uczelni publikowanych we WPROST uporczywie zawęża się zakres pojęcia nauk biologicznych do samych tylko dziedzin opartych na podejściu redukcjonistycznym, tzn. do biolo więcej »
Jubileusz Ministerstwa Środowiska był okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i odznak honorowych "Za zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej". Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się 9 więcej »
PYTANIE: Co ma zrobić organ gminy, który wydal decyzję zobowiązującą rolnika do ograniczenia uciążliwości czyszczalni zboża dla środowiska, adresat decyzji ją wykonal, ale interweniująca właścicielka więcej »
28 listopada ubiegłego roku odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim konferencja na temat: "Powiatowe i gminne programy ochrony środowiska fundamentem polityki ekologicznej państwa". Organizatorami kon więcej »
Piętnasta, jubileuszowa edycja największych w Europie Środkowo- Wschodniej targów branży ochrony środowiska odbyła się w dniach 18-22 listopada w Poznaniu. W porównaniu z poprzednimi targami, w POLEK więcej »
Możliwość wykorzystania odnawialnej energii znajdującej się w naszym otoczeniu, przez oszczędną i nie uciążliwą dla najbliższego środowiska eksploatację i fascynacja samą metodą, zapewniającą transfo więcej »
Elektrownia Pątnów II w Koninie otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pożyczkę w wysokości 226 min zł na dofinansowanie budowy bloku energetycznego o mocy 460 MW. Będzie więcej »
Treści zawarte w tej książce wprawiają nas w podziw, zdumienie, radość, że możemy żyć w ich otoczeniu i dzięki nim. Rośliny - najstarsze towarzyszki człowieka - leczą, odziewają, chromą. Warto wiedzie więcej »
Książka o której mowa, składa się z dwóch części: pierwszą stanowi rozmowa Henryka Skolimowskiego z Janem Konradem Góreckim, drugą natomiast kilka esejów pióra profesora Skolimowskiego. Można byłoby w więcej »
W drugim dniu targów POLEKO w Poznaniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Recykling techniki - technika recyklingu", zorganizowanego po raz drugi przez redakcję "Przeglądu Technicznego". W tym roku p więcej »
SBS - tak zwany zespół chorego budynku, pochodzi od angielskich stów sick building syndrome. Przez wiele lat nikt nie słyszał o takim zjawisku czy też chorobie. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż doleg więcej »
Kiedyś z dalekiej Japonii docierały do Europy tajemnicze słowa: bonsaj - hodowla miniaturowych drzewek, sujbokuga - rysunek tuszem, ikebana - sztuka układania kwiatów, teatr kabuki, kimono... Przyszły więcej »
AURA: - Czy jest Pan, Panie Ministrze, zadowolony ze stanu prac legislacyjnych w 2003 r. w zakresie ochrony środowiska? Minister Środowiska Czesław Śleziak: Polskie ustawodawstwo dotyczące ochrony śro więcej »
Szansa dla Antarktydy Naukowcy z Australii i Nowej Zelandii opracowują specjalny model komputerowy, który pozwoli przewidzieć wpływ zmian klimatycznych na lodowce szelfowe Antarktydy. Odpowiedzią na n więcej »
16 grudnia ub.r. gościem kolegium redakcyjnego AURY był wiceprezydent Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel, odpowiedzialny za gospodarkę komunalną w mieście (nadzór i koordynacja transportu miejskiego, zaop więcej »
W grudniu ub.r. resort ochrony środowiska podsumował swoją dwudziestoletnią działalność. Czeslaw Śleziak, minister środowiska, nie kryl zadowolenia z osiągniętych sukcesów i dzielił się nimi z zaprosz więcej »