Jednym z wiodących tematów roku 2003, w środowisku osób zajmujących się zarządzaniem jakością, było zakończenie obowiązywania normy ISO 9001: 1994. Od grudnia 2003 roku niepodzielnie zaczęły obowiązyw
[...]
Od l maja 2004 polski rynek będzie rynkiem Unii Europejskiej - zatem polskie przedsiębiorstwa, których wyroby znajdują się w obszarze regulowanym (obowiązkowym) i podlegają dyrektywom unijnym tzw. now więcej »
Intergracja z Unią Europejską stawia przed branżą spożywczą wiele wyzwań.Pierwsze wyzwanie to najnowsze wersje norm HACCP: Normy DS. 3027 HACCP:2002 "Zarządzanie bezpieczeństwem żywności zgodnie z HAC więcej »
Zainteresowanie gospodarki światowej ekonomicznymi systemami jakości ISO 9000 zmusza polskie przedsiębiorstwa do oceny kosztów jakości. Coraz częściej zagraniczni kontrahenci zwracają się do współprac więcej »
Zmiany gospodarczo-prawne zapoczątkowane w Polsce na początku lat 90. ubiegłego stulecia były jednocześnie początkiem funkcjonowania w naszym kraju gospodarki rynkowej. Wprowadziła ona wiele rozwiązań więcej »
Reklama, jak głosi przysłowie, jest dźwignią handlu. Powiedzenie to, mimo, że jest już bardzo stare, niesie w sobie wiele prawdy. Frederic Beigbeder francuski spec od reklamy stwierdził, że na początk więcej »
Profesor Zenon Ryszard Szczepanik urodził się 3 stycznia 1918 roku w Górze Puławskiej. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej Wydziału Chemii. Praca doktorska pt. "Izomeryczne monometylonaftaleny" więcej »
Laboratoria akredytowane spełniają wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025: 2001. Natomiast laboratoria uznane i zakładowe spełniają szczegółowe wymagania i brak jest ogólnych standardów dla tych laborato więcej »
Nazwa i pierwsze definicje tej strategii pojawiły się już na początku lat siedemdziesiątych (A. Toffler, Future Shock, New York: Bantam Books, 1970) W literaturze można spotkać dwa określenia mass cus więcej »
Całkowite koszty jakości i ich rozkład pomiędzy kategorie zapobiegania, oceny, wewnętrznych i zewnętrznych wad ulegają zmianom w zależności od gałęzi przemysłu, specyfiki produktu i strategii przedsię więcej »
Koło Naukowe Zarządzania Jakością przy Katedrze Towaroznawstwa Ogólnego i Zarządzania Jakością Akademii Ekonomicznej w Krakowie organizuje w dniach 6-7 maja br. ogólnopolską sesję naukową zarządzania więcej »
Podejście procesowe do zarządzania organizacjami jest dziedziną dynamicznie się rozwijającą. Należy to zawdzięczać jej prostocie i naturalnej logice, a przez to dużej skuteczności w doskonaleniu syste więcej »
Jak wynika z bogatej literatury poświęconej ważnej obecnie dla naszej gospodarki problematyce jakości, nadrzędnym celem TQM jest pozyskanie lojalnego klienta, tzn. takiej jednostki, z którą współpraca więcej »
Większość ludzi, realizując określone działania, musi znać ich wyniki, aby wiedzieć, czy osiąga założone przez siebie cele. W przypadku, kiedy nie osiąga się ich, należy znaleźć przyczyny rozbieżności więcej »