Karpaty polskie stanowią fragment rozległego łańcucha górskiego położonego w Europie środkowej i ciągnącego się wyraźnym łukiem o długości ok. 1300 km pomiędzy przełomem Dunaju na granicy austriacko -
[...]
Wysoki stopień zanieczyszczenia wód ujmowanych na cele wodociągowe implikuje konieczność rozbudowy istniejących układów technologicznych ich uzdatniania. Usuwanie prekursorów ubocznych produktów dezyn więcej »
Woda to medium narażone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które często są przyczynami licznych infekcji skóry, a także epidemii będących zakaźnymi chorobami układu pokarmowego. Problem niekorzys więcej »
Wybór procesów uzdatniania wody w układzie technologicznym, ocena składu granulometrycznego osadów dennych rzek oraz rumowiska niesionego przez rzekę, ocena intensywności przebiegu procesu eutrofizacj więcej »
Wody lecznicze są szczególnym rodzajem wód podziemnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami [9] zalicza się do nich wody podziemne, niezanieczyszczone pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, o na więcej »
Artykuł ten jest kolejną próba zwrócenia uwagi na nierozwiązany problem zanieczyszczenia wód i osadów zlewni zbiornika Czorsztyńskiego związkami chromu, pochodzącymi z garbowania skór. Przemysł garbar więcej »
Stan i dynamika jakości wody rzeki Raby ma podstawowy wpływ na jakość wody w usytuowanym na niej, poniżej Myślenic, Zbiorniku Dobczyckim spełniającym funkcję zbiornika wody dla Krakowa. Raba jest głów więcej »
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie od 2004 r. uczestniczy w programach pilotażowych związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej. Obecnie trwa współpraca z partnerem francuskim w ramac więcej »
Dyrektywa azotanowa w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi z rolnictwa (91/676/EEC) ma na celu kontrolę i redukcję zanieczyszczenia wód wynikającego ze stosowania odchod więcej »
Wody podziemne występujące w południowej karpackiej części województwa małopolskiego w zależności od panujących warunków geologicznych są najczęściej wodami gruntowymi lub wgłębnymi. Wody gruntowe cha więcej »
Minęły cztery lata od wejścia w życie nowej ustawy Prawo wodne [2]. Ustawa nakłada na dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej obowiązek kontroli gospodarowania wodami w powierzonych im regi więcej »
Eutrofizacja wód powierzchniowych jest procesem zachodzącym naturalnie i antropogenicznie. Użyźnienie naturalne wód zachodzi w wyniku spływu z powierzchni zlewni związków mineralnych i materii organic więcej »
Dyrektywa azotanowa Unii Europejskiej [3], a za nią Rozporządzenie Ministra Środowiska [8] wymagały dokonania identyfikacji i objęcia ochroną obszarów wód podziemnych szczególnie narażonych na zaniecz więcej »
Water belongs to the fundamental natural sources; it forms an important component of environment and serves for the provision of economic and universal needs [3]. It is necessary to protect water weal więcej »
Aglomeracja Rzeszowa zaopatrywana jest w wodę do spożycia z ujęcia powierzchniowego zlokalizowanego na rzece Wisłok w Zwięczycy. Ponadto, w niewielkim stopniu, wykorzystywane jest również ujęcie wód p więcej »
Głównym celem pracy była ocena poziomu wymycia azotanów pochodzenia rolniczego do wód podziemnych na podstawie obserwacji w małych zlewniach. Właściwa ocena ładunku azotanów przenikającego do wód podz więcej »
Stacja hydrogeologiczna w Zawoi jest punktem I-go rzędu Sieci Stacjonarnych Obserwacji Wód Podziemnych Państwowego Instytutu Geologicznego. Jej realizacja rozpoczęła się w roku 1997. W ramach wykonany więcej »
W ramach polsko-francuskiego Projektu Bliźniaczego PL2003/IB/EN/02, na terenie zlewni pilotażowej "Górna Wisła" (Wisła od źródeł do ujścia Raby, łącznie z Rabą) w latach 2004? 2006 prowadzone były pra więcej »
Rzeka San, której długość wynosi 443 km, jest największym karpackim dopływem Wisły. Źródło rzeki znajduje się w okolicach miejscowości Sianki (853 m n.p.m.) na Ukrainie, w pobliżu Przełęczy Użockiej. więcej »
W regionie Podkarpacia do najpopularniejszych uzdrowisk należą: Horyniec, Iwonicz Zdrój, Polańczyk, Rymanów Zdrój, a także Wysowa i Wapienne. Miejscowościami objętymi niepełnymi przepisami ustawy uzdr więcej »
Prawidłowe zagospodarowanie zlewni i ochrona zbiorników wód powierzchniowych, szczególnie tych, które znajdują się na terenach silnie zurbanizowanych, ma istotne znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej więcej »
Woda jest i zawsze była niezbędna do życia. Jednak jej obecność człowiek uznał za oczywistą. Przez wiele lat eksploatował wodę, jak gdyby była dobrem nieograniczonym, surowcem powszechnym. Doprowadził więcej »
W Polsce wody mineralne występują w czterech regionach: Sudetach, na Wale Kujawsko-Pomorskim, a w dorzeczu górnej Wisły w Karpatach i w Niecce Nidziańskiej. Występowanie wód mineralnych, leczniczych z więcej »
Infiltracyjne ujęcie wody w Kępie Bogumiłowickiej leży w południowo wschodniej Polsce we wschodniej części województwa małopolskiego, na terenie powiatu tarnowskiego. Ujęcie to zostało wybudowane na p więcej »
W wodach - zwłaszcza powierzchniowych, ale także podziemnych - znajduje się wiele substancji o stwierdzonej toksyczności, dlatego też stale rośnie ranga kontroli stężeń tych substancji, zarówno w woda więcej »
Jednym z nowych obszarów zapytań i wątpliwości jakie próbuje wyjaśnić współczesna ekonomia środowiska jest odpowiedź na pytanie o postać i wartości wskaźników charakteryzujących zrównoważony rozwój. O więcej »
Zainteresowanie problematyką uzyskania zwykłych wód podziemnych na terenie Karpat wynika ze zwiększającego się w ostatnich latach ich deficytu oraz postępującej degradacji środowiska naturalnego. Ważn więcej »