miesięcznik ISSN 0137-3668, e-ISSN 2449-9927 - rok powstania: 1973
FSNT-NOT
Ochrona środowiska w szkołach powiatu łowickiego
Od listopada 2005 do kwietnia 2006r. został przeprowadzony w powiecie łowickim konkurs ekologiczny polegający na zbiórce aluminiowych puszek. Organizowało go Starostwo Powiatowe w Łowiczu, zaś współor
[...]
U progu XXI wieku ludzkość musi się zmierzyć z problemem traktowania wody jako niezwykle cennego dobra. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedostatek lub nawet całkowity brak wody d więcej »
Od kilku lat toczy się batalia o wpisanie na listę swiatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Kanału Ostródzko - Elbląskiego. Jest to zabytek sztuki hydrograficznej, jedyny tego typu obiekt czynny na ś więcej »
Wświetle zmian w środowisku pod wpływem działalności człowieka, uświadamianie i edukowanie społeczeństwa należy do najważniejszych rozwiązań na drodze do długotrwałej efektywnej ochrony naturalnych za więcej »
Powidzki Park Krajobrazowy został utworzony rozporządzeniem nr 18 Wojewody Konińskiego z 16 grudnia 1998 roku. Obejmuje obszar 246 km2, w skład województwie Wielkopolskiego. Utworzono go głównie w cel więcej »
XIV MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA "ZIELEŃ TO ŻYCIE" odbyła się w dniach 25-27 sierpnia w Centrum EXPO XXIwWarszawie. Jest to największa wystawa roślin i ogrodów w Polsce oraz w Europie Środkowo- Wschodniej. więcej »
Lasy miejskie stanowią istotny element zieleni miejskiej, a korzystanie z ich różnorodnych funkcji ma tak długą historię, jak samo osiedlanie się ludzi w miastach. Nazwę swą "lasy miejskie" zawdzięcza więcej »
M urawy szczotlichowe są ubogimi gatunkowo zbiorowiskami pionierskimi suchych gleb piaszczystych, o wysokim stopniu zakwaszenia i niskiej zawartości wapnia. Występują one w Europie Zachodniej i Środko więcej »
W zrost industrializacji, intensyfikacja produkcji rolniczej, a co za tym idzie jej chemizacja, prowadzą do przyspieszenia eutrofizacji jezior i pogorszenia stanu czystości rzek. Jest to obecnie jeden więcej »
W oda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych (jedynym obok tlenu), bez którego nie przetrwa życie na ziemi oraz ma determinujący wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. W celu zapobiegania r więcej »
Czy dopuszczalne jest - bez zezwolenia wojewody - wycinanie drzew i krzewów w strefach ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochrona gatunkową po terminie obowiązyw więcej »
W iedziona starym sentymentem i pięknymi wspomnieniami zdecydowałam, że wakacje w tym roku - kolejny już raz - spędzę na Półwyspie Helskim, a konkretnie w mojej ulubionej miejscowości Hel. W Helu nie więcej »
Postęp technologiczny pociąga za sobą ciągły wzrost ilości źródeł emitujących pola i fale elektromagnetyczne, które przyczyniają się do powstawania tak zwanego smogu elekromagnetycznego. Źródłami fal więcej »
Przyroda wysiewająca niezliczoną ilość nasion rozmaitych gatunków drzew leśnych, ma wszelkie szanse, że w każdem poszczególnem miejscu wyrośnie w lesie mianowicie to, co jest dla niego najodpowiedniej więcej »
Autor tego dzieła, bo tak można określić rekomendowaną książkę - jest wybitnym brytyjskim geologiem i paleontologiem, wieloletnim wykładowcą na Uniwersytecie w Birmingham. Tony Hallam. Książka jest od więcej »
Wrejonach górnictwa cynku i ołowiu oraz związanego z nim przemysłu przeróbki rud, obserwuje się bardzo duży stopień przekształceń środowiska przyrodniczego. Obszary te należą do unikatowych w skali Eu więcej »
Rybitwa czubata (z łac. Sterna sandvicensis) to średniej wielkości ptak wędrowny, którego nazwa gatunkowa pochodzi od nastroszonych, czarnych piór na głowie, tworzących niewielki czub. Długość jej cia więcej »
W arszawskie Pole Mokotowskie, miejsce licznych festynów, takiej imprezy jak ta w niedzielę 17 września br. jeszcze nie oglądało. A wszystko za sprawą połączonych finałów dwóch ważnych wydarzeń: Pierw więcej »
O sobom nie znającym ekonomii wyjaśnienie różnicy między skutecznością a efektywnością bywa kłopotliwe, ale i ekonomistom mylą się obydwa pojęcia. Tymczasem sprawa jest w istocie prosta. Skuteczność j więcej »
wrzeEnia br. w Domu Technika w Warszawie odby? o si´ spotkanie ostatniego Prezydenta RP na uchodectwie, Ryszarda Kaczorowskiego z w?adzami Naczelnej Organizacji Technicznej, z jej dzia?aczami z poszcz więcej »
Ś wiadomość ekologiczna odnosi się do sfery środowiska przyrodniczego. Jedną z możliwości kształtowania świadomości ekologicznej jest edukacja. Edukacja ekologiczna oznacza przedmiot nauczania i dzia więcej »
C zego nie może na nim zabraknąć? Chleba i wina. Ilu z nas jednak wie, że rośliny "chlebowe", żyto i pszenica, powędrowały w świat z Azji? Nie tylko zresztą one. Stamtąd rozpoczęły swą wędrówkę ryż i więcej »
Niech czytelnicy AURY sobie przypomną, że pobyt nasz poza Polską "w zagranicznym pejzażu" może stać się niekiedy trudną do zniesienia torturą. Był wieczór, "płynął Nil i człowiek miał świadomość", że więcej »
Co prawda liczy tylko 6,7 metra rozpiętości skrzydeł i nie zabiera na pokład załogi, jest jednak pionierskim samolotem napędzanym ogniwem paliwowym. Urządzenie zasilające samolot wytwarza zaledwie 500 więcej »
Maciek sięgnął palcem do naczynia z "historyczną" wodą: jaka słona i cieplejsza, niż dziś. Wszyscy poszli w ślady juniora, aby się o tym przekonać osobiście. - To znaczy, że klimat był wtedy cieplejs więcej »
R adruż - wieś królewska, jedna z najstarszych osad na terenie wschodniego Roztocza. Położona w pobliżu Horyńca Zdroju miejscowość słynie z jednego z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury s więcej »