Miesięcznik ISSN 1230-3534, e-ISSN 2449-9897 - rok powstania: 1929
Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce (SITPH)
Wpływ konstrukcji krystalłzatora na pole temperatury pasma COS
W pracy poddano analizie wpływ konstrukcji i sposobu chłodzenia krystalizatora na pole temperatury pasma i krystalizatora COS. Przedstawiono model matematyczny wymiany ciepła w układzie krystalizator
[...]
Wydział Metalurgii i Inżynierii Materiałowej, decyzją Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej, zmienił z dniem l grudnia 2005 r. nazwę na Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej. Zmiana ta wyn więcej »
Przeprowadzono numeryczną symulacje ewolucji kształtu kropli ciekłej stali zanurzonej w ciekłym żużlu i spoczywającej na ceramicznej podkładce pod wpływem transportu siarki z żużla do metalu. Wyznaczo więcej »
W artykule przedstawiono problemy związane z komputerową symulacją procesu odkształcania stali w zakresie temperatury odpowiadającemu zmianie jej stanu skupienia. Dokładność obliczeń jest w dużej mier więcej »
Walce hutnicze należą do najdroższych narzędzi stosowanych w przeróbce plastycznej metali [1]. Natomiast mechanizm ich zużywania się bardzo zależy od mikrostruktury tworzywa, z którego zostały one wyk więcej »
W pracy przedstawiono proces laserowego wzbogacania podeutektycznego stopu Al-Si niklem. W celu otrzymania lepszych własności wzbogaconych warstw wierzchnich dokonano doboru odpowiednich parametrów pr więcej »
W artykule przedstawiono ideę modelowania wieloskalowego, w którym problemy makro- i mezoskalowy rozwiązywane są w tym samym czasie. Jest to możliwe poprzez równoczesne rozwiązanie równań statyki cząs więcej »
W pracy podano wyniki badań przetwórstwa materiałów kompozytowych i spiekanej stali w procesach kucia. Wypraski kompozytów na osnowie stopu A18,84%Cu6,33%SiO,65%Mg, umocnionych cząstkami SiC w ilości więcej »
W pracy przedstawiono wyniki badań prowadzonych w ramach projektu celowego nr RÓW 217-2003. Firma SPAWMET w Świętochłowicach zleciła wykonanie badań stosowanych i rozwojowych Akademii Górniczo-Hutnicz więcej »
Przykład możliwości współpracy huty z odbiorcą wyrobów hutniczych Rozwój przemyski stalowego w krajach o tradycji przemysłowej zmierza do przetwarzania wyrobów hutniczych - wchodzi wiec coraz bardziej więcej »
W pracy przedstawiono wyniki analizy numerycznej procesu kształtowania spiralnego elementu zdobiącego. Symulację prowadzono w przestrzennym stanie odkształcenia, z wykorzystaniem programu QForm3D. Pro więcej »
W pracy przedstawiono przykład optymalnego doboru publikowanych danych do obliczania hartowności stali konstrukcyjnych. Dane te obejmowały współczynniki hartowności poszczególnych pierwiastków stopowy więcej »