Miesięcznik ISSN 0137-3676 - rok powstania: 1969
Czasopismo Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZiTS)
Normy obowiązujące od października 2005 r.
PN-EN 12952-7: 2005 Kotły wodnorurkowe i urządzenia pomocnicze - Część 7: Wymagania dotyczące wyposażenia do kotłów. Norma jest tłumaczeniem normy europejskiej EN 12952-7: 2002. Określono w niej wymag
[...]
Zakończona została modernizacja kotłowni Zespołu Szkół w Ełku. Przedsięwzięcie to zrealizowane z pomocą finansową Eko Funduszu, objęło budowę całkowicie zautomatyzowanej nowoczesnej kotłowni opalanej więcej »
Nowoczesny produkt firmy Danfoss - Convec PanelTM zyskał uznanie podczas Targów Instalacje 2006 i został nagrodzony Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Convec PanelTM jest elementem in więcej »
Grzejnik eko umożliwia obniżenie i utrzymanie na stałym poziomie temperatury w pomieszczeniach podczas nieobecności użytkowników oraz w czasie ich snu. Pracę grzejnika steruje specjalny programator. D więcej »
Opracowanie systemu bilansowania i certyfikacji energii elektrycznej i ciepła wytwarzanych w procesie współspalania biomasy i paliw konwencjonalnych wymaga indywidualnego podejścia wynikającego ze spe więcej »
W dniach 3 i 4 kwietnia br. w Łomży odbyła się II Konferencja naukowo- -techniczna pt. "Indywidualne rozliczenia kosztów ogrzewania mieszkań w budownictwie wielorodzinnym". Konferencję zorganizowały: więcej »
WSPÓŁPRĄDOWY układ przepływu wody zwany układem Tichelmanna, jest znany w ogrzewnictwie [1, 2]. Charakteryzuje się on tym, że wszystkie piony ogrzewcze w instalacji dysponują jednakową wartością ciśni więcej »
Do efektywnego zarządzania infrastrukturą techniczną, instalacjami badawczymi i zużyciem energii w istniejących budynkach wyższych uczelni technicznych niezbędne jest zastosowanie komputerowych system więcej »
Celem artykułu jest porównanie zależności teoretycznych charakteryzujących dopuszczalny czas opóźnienia lub wymagany czas wcześniejszego uruchomienia instalacji wentylacyjnej z wymaganiami prawnymi or więcej »
Podano charakterystyczny przykład podziału kosztów ogrzewania między mieszkańców budynku wielorodzinnego. Stosując do tego ciepłomierze poprawia się dokładność rozliczeń w stosunku do rozliczeń za pom więcej »
WIELE przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju ma w okresie letnim problemy ze sprawnością kotłów, eksploatowanych przy bardzo niskiej wydajności w stosunku do nominalnej. Szczególnie dotyczy to przedsi więcej »
W tym roku mija 50 lat od śmierci prof. Mieczysława Nierojewskiego. Mieczysław Nierojewski urodził się 1 stycznia 1899 r. w Żbikowie k/Warszawy jako syn pracownika kolejowego. Maturę zdawał w Rosji, w więcej »
Prasa opublikowała pierwsze wnioski z dochodzenia prokuratorskiego w sprawie zawalenia się hali targowej w Katowicach. Gdy je czytałem, widziałem już oczami wyobraźni na kim głównie skoncentruje się u więcej »
Gdy przed laty pracowałem w niemieckiej firmie projektującej klimatyzację dla dużej kliniki uniwersyteckiej, zauważyłem, że niemieccy koledzy chętnie przychodzili do mnie i pytali się o różne sprawy ( więcej »
Rosnące wymagania odnośnie mikroklimatu w budynkach przy jednoczesnym racjonalnym korzystania z energii wywołują nowe warunki dla systemów utrzymania komfortu. Odczucie komfortu cieplnego latem oraz z więcej »
Zaprezentowano model matematyczny wymiany ciepła w gruntowym rurowym wymienniku ciepła dla ograniczonej objętości gruntu wokół wymiennika oraz dla adiabatycznego warunku brzegowego na zewnętrznej powi więcej »
Zaprezentowano wyniki przeprowadzonych badań własnych sezonowego zużycia ciepła Q do ogrzewania budynków szkół, będące fragmentem większej całości. Dotyczą one analizy wpływu wybranych cech związanych więcej »