miesięcznik ISSN 0137-3668, e-ISSN 2449-9927 - rok powstania: 1973
FSNT-NOT
KRONIKA EKOLOGICZNA - kwiecień - maj 2006 r.
XIV SESJA KOMISJI TRWAŁEGO ROZWOJU ONZ. W dniach od 9 do 12 maja odbyła się czternasta sesja Komisji Trwałego Rozwoju ONZ w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Tegoroczna sesja
[...]
11maja br. w Warszawie w Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja z okazji 5-lecia funkcjonowania w Polsce systemu recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, zorganizowana przez firmę Rekopol O więcej »
20maja br. w Muzeum Techniki wWarszawie odbyło się uroczyste zakończenie konkursu Towarzystwa Kultury Technicznej na najlepsze popularne czasopismo techniczne. Gospodarzem uroczystości był pan Jerzy J więcej »
D rzewa są podstawowym składnikiem zieleni wysokiej osiedli oraz ciągów pieszych i kołowych. W artykule pragniemy przedstawić najważniejsze problemy związane z doborem gatunkowym i ekologicznym drzew, więcej »
Rosnące zapotrzebowanie na energię, wzrost cen jej tradycyjnych nośników oraz ostatnio ograniczenie dostaw gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej i krajów azjatyckich, jak też kwestie przesyłu m.in. prz więcej »
C hciałem dziś czytelnikom "AURY" ukazać architekturę dzwonnic drewnianych, problem ten mieści się w naszym cyklu. Nadarza się tu jednak okazja do poruszenia problemu szerszego, mianowicie roli sylwet więcej »
N awiązując do artykułu redaktora naczelnego "AURY" pana Edwarda Garści: "Jaki kierunek rozwoju energetyki zaakceptuje społeczeństwo?" (2006 nr 3) pragnę dorzucić kilka zdań, ponieważ tematem tym zaj więcej »
N admierne zawilgocenie powoduje w budynkach wiele niekorzystnych zjawisk. Następuje przyspieszona destrukcja materiałów budowlanych i elementów wyposażenia, rozwijają się procesy korozji biologicznej więcej »
ODPOWIEDŹ: Istotą problemu prawnego jest interpretacja art. 156 ustawy z 27 kwietnia 2001 Prawo ochrony środowiska (Dz. U. nr 62, poz. 627 ze zm.), który przytoczę w pełnym brzmieniu. Oto jego treść: więcej »
Na terenie Polski rosną trzy gatunki olszy: olsza czarna (Alnus glutinosa), szara (A. incana) i zielona (A. viridis). Olsza czarna jest gatunkiem rozpowszechnionym w całej Europie. Występuje pospolici więcej »
P race syntetyczne dotyczące polskiego samorządu terytorialnego, w szczególności spraw ochrony środowiska należą do rzadkości. Z uznaniem należy więc przyjąć publikacje Klaudii Giordano poświęconą tej więcej »
Na co najmniej 8 milionów ocenia się liczbę psów, a na 5 milionów liczbę kotów trzymanych w polskich domach. Część naszych ulubieńców wyraża swoje niezadowolenie gryząc dotkliwie, niestety nie tylko s więcej »
W Europie węże należą do najbardziej zagrożonych gatunków. Jedną z przyczyn jest kurczenie się środowisk ich występowania oraz uprzedzenia i obrzydzenie, prowadzące do tępienia tych gadów. Inną przycz więcej »
W1935 roku prof. W?adys?aw Szafer, przewodniczacy Pafstwowej Rady Ochrony Przyrody na znak protestu przeciw budowie kolejki linowej na Kasprowy Wierch poda? si´ do dymisji. Razem z nim z dalszej dzia- więcej »
W ycinanie drzew na terenach zabudowanych to niekiedy przykra konieczność. Generalnie należy tego unikać, chociaż nie zawsze to możliwe. Co należy więc czynić? Zrezygnować z wycięcia czy usunąć drzewo więcej »
P ierre Rousseau pisarz i popularyzator nauki napisał w swej książce o przewrotnym tytule "Historia przyszłości" (Histoire de l'Avenir), że patrząc w odległą przyszłość z biologicznego punktu widzenia więcej »
Z wierzyna leśna, zwłaszcza łowna, jest wielkim problemem dla rolników uprawiających pola w sąsiedztwie lasów. Skupiska zwierząt wychodzących żerować na polach buraków, ziemniaków, kukurydzy, zbóż, rz więcej »
Okazuje się, że występująca w rurach kanalizacyjnych pospolita bakteria może stać się źródłem najmocniejszego kleju na świecie. Naukowcy ustalili, że bakteria o nazwie Caulobacter crescentus jest w st więcej »
R udawa - lewobrzeżny dopływ Wisły - płynie w obniżeniu Rowu Krzeszowickiego. Powstaje z połączenia Krzeszówki i Rudawki wypływających z Wyżyny Olkuskiej. Zlewnia Rudawy zaopatruje w wodę do picia mie więcej »
Wporównaniu z ptakami czy ssakami, gady, płazy, ryby i mięczaki występują o wiele rzadziej na flagach iwherbach państwowych. Na złotej tarczy herbowej Lesotho umieszczono brązowego krokodyla. Jest on więcej »
H uragany1, powodzie, pożary lasów i inne żywioły wyrządzają coraz większe spustoszenia i zagrożenia dla zdrowia i życia. Obnażają także wiele negatywnych zaszłości w relacjach ludzi z przyrodą i w st więcej »