miesięcznik ISSN 0137-3668, e-ISSN 2449-9927 - rok powstania: 1973
FSNT-NOT
BIZNES DLA ŚRODOWISKA
Laureatami krajowej edycji konkursu Europejskich Nagród Biznes dla Środowiska są: ?Park Leśny z Gliwic - za wprowadzenie usługi pielęgnacji drzew zgodnie z prawami przyrody, ?Energobaltic Sp. z o.o. z
[...]
"Ty też masz wpływ na zmiany klimatu" to tytuł kampanii informacyjnej, którą otworzyli w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso i komisarz do spraw środowiska Stavros Dimas. więcej »
Doniektórych wojewódzkich komend policji, zarządów dróg i części samorządów lokalnych dotarł, bulwersujący nie tylko ekologów, apel o wycinkę drzew przydrożnych, sygnowany m.in. przez Środkowopolską F więcej »
Projektowanie i kształtowanie zieleni przy nowych inwestycjach drogowych wkrajobrazie otwartym - temat nie eksploatowany nadmiernie - faktycznie wymaga dalszej dyskusji. Nie da się wprost porównać urz więcej »
K siążka autorstwa profesorów Krzysztofa Maślanki i Jana Pielichowskiego "Geosyntetyki w inżynierii i ochronie środowiska" jest pozycją wydawniczą, którą warto się zainteresować. Wprawdzie najbardziej więcej »
Był czas, kiedy opakowania były luksusem, a w naszych śmieciach dominował popiół i żużel z domowych pieców. Bez problemów wywoziło się je na składowisko. Ale nadszedł okres zachłyśnięcia się produktam więcej »
5 CZERWCA - ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA. Tegoroczne centralne uroczystości Światowego Dnia Ochrony Środowiska odbyły się 3 czerwca. Gospodarzem obchodów było województwo pomorskie. Obchody urocz więcej »
W dniach 16 i 17 maja 2006 roku wMalmö odbyła się międzynarodowa konferencja, na której omawiano projekty związane z Baltic Sea Region Programme (Program Bałtyku), korzystającego z funduszy programu I więcej »
PYTANIE: Czy realizacja przedsięwzięcia na obszarze Natura 2000 lub w jego pobliżu zawsze wymaga przeprowadzenia z udziałem społeczeństwa postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko? Wydz więcej »
W sierpniu 2004 r. pisaliśmy, że zakłady przemysłu cementowego po kosztownej modernizacji (ponad 5 mld zł) w istotny sposób ograniczyły szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Dzięki zmianom technologi więcej »
Powstanie Puszczy Kozienickiej, dawniej Radomskiej, określa się na wczesne lata XVII wieku. Granice jej dziś tworzą: od północnego zachodu rzeka Radomka, od północnego wschodu dolina Wisły, a od połud więcej »
W wydawnictwie Zielone Brygady, ukazała się książka Janusza Reichela, pt. "Czas Ziemi". Jest to tomik niewielkich rozmiarów, na który składa się kilkadziesiąt najczęściej niezbyt długich tekstów, publ więcej »
Góry stwarzają, mimo niebezpieczeństw, wiele możliwości schronienia. Przede wszystkim same w sobie są schronem, osłoną duchową przed codziennym zgiełkiem i pędem współczesnego życia. Dlatego wiele osó więcej »
Słup drewniany, kamienny lub ceglany, zakończony ostrosłupem lub daszkiem, zawsze zwieńczony krzyżem. To wszystko, bo istnieją przypadki, że na tym można by opis zakończyć. Słup stanowił postument dla więcej »
Dopiero co oddałam do druku artykuł na temat owadów licząc na konieczny od nich odpoczynek, aż tu ni stąd ni z owąd wchodzi mi w ręce praca dwu rosyjskich dziennikarzy naukowych, którzy powiadamiają c więcej »
W artykule na temat "Toronto kontynuuje akcję Zero Odpadów", (AURA 10/2004), zamieściłem informacje o postępach tego niezwykłego planu w roku 2003, oraz o tym, gdzie władze miejskie koncentrują swoje więcej »
Prawidłowa realizacja zadań ochrony środowiska ma charakter interdyscyplinarny i musi być prowadzona w oparciu o osiągnięcia nauk przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i prawnych. Jedną z podsta więcej »
W czerwcu rozpoczęła się bezprecedensowa budowa na norweskiej wyspie Svalbard, położonej około 1000 kilometrów od bieguna północnego. Nadzorowany przez norweskie ministerstwo rolnictwa projekt zakłada więcej »
Sinice (Cyanophyta), wchodzące w skład fitoplanktonu, należą do grupy tak zwanych gram-ujemnych fotosyntezujących. Charakteryzuje je brak jądra, a cytoplazma wewnętrzna (centroplazma) zawiera kwasy nu więcej »