Przedstawiono charakterystyki i budowę najczęściej stosowanych katalizatorów tytanowo-silikalitowych TS-1, TS-2, Ti-BETA, TS-48, ETS-10, Ti-MCM-41 i Ti-MCM-48. Omówiono zastosowania katalizatorów w pr
[...]
Zespół prof. Bogdana Marcińca z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zorganizował w Poznaniu dwie światowej rangi imprezy naukowe: "16th International Symposium on Olefin Metathesis and więcej »
Badano adsorpcję dwóch niejonowych środków powierzchniowo czynnych o handlowej nazwie Triton X z wodnych roztworów na ditlenku tytanu i ditlenku krzemu, aktywowanych platyną i stosowanych jako kataliz więcej »
PKN Orlen poprawia wyniki finansowe Zysk grupy PKN Orlen w II kw. br. wyniósł 2,72 mld zł, podczas gdy rok wcześniej jedynie 550 mln zł. Przychody Orlenu wg międzynarodowych standardów rachunkowości w więcej »
Przedstawiono wyniki sedymentacyjnych i reologicznych badań wodnych układów dyspersyjnych ksylenowych roztworów kopolimeru metakrylanu metylu z akrylanem butylu i kwasem metakrylowym (MMA/BA/MAA). Do więcej »
Asfalty naftowe i oparte na nich lepiszcza asfaltowo-polimerowe zaliczane są do najważniejszych produktów przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego. W zależności od stosowanych gatunków asfaltów i ro więcej »
W dniach 5-9 września 2005 r. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbywało się Jesienne Spotkanie (Fall Meeting) Europejskiego Towarzystwa Materiałowego EMRS (European Materials Research Societ więcej »
Współczesny rynek europejski oparty na zasadach swobodnego przepływu towarów i usług, wymaga jednolitego Systemu Oceny Zgodności właściwości produktu wprowadzanego na rynek z określonymi wymaganiami. więcej »
Szanowny Panie Redaktorze! W ostatnich miesiącach dwie konferencje, przyniosły nowe, fascynujące doniesienia wskazujące, że być może jesteśmy już u progu szerszej komercjalizacji nanorurek węglowych3) więcej »
Pisma naukowe przechodzą w ostatnich kilkunastu latach istotne transformacje. Rozwój techniki komputerowej i internetu z jednej strony a lawina informacji, w tym publikacji naukowych, mnożąca się w po więcej »
Przedstawiono krytyczny przegląd literatury, dotyczącej adsorpcji jonów z roztworów wodnych na organozeolitach i organoglinach, otrzymanych przez modyfikację powierzchniową zeolitów i glin za pomocą c więcej »
Mgr inż. Zdzisław INGIELEWICZ, od kwietnia 1998 r. prezes zarządu Firmy Chemicznej Dwory Spółka Akcyjna w Oświęcimiu, w dniu 13 września br., po uroczystościach 60-lecia Firmy, niespodziewanie założył więcej »
Dr Tadeusz Brzozowski (prawdziwe nazwisko rodowe Kardis) urodził się 9 lutego 1927 r. w folwarku Łoźniki pod Wilnem. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Jego rodzice, Janina i Franciszek Kardisowie, pos więcej »
W dniu 9 czerwca 2005 r. odszedł od nas prof. Iwo Pollo - chemik, nauczyciel akademicki, twórca "polskiej szkoły chemii plazmy", znawca i propagator historii nauki, techniki i kultury. Prof. dr hab. i więcej »
Wieczorem, 8 maja 2005 r. odszedł od nas nagle prof. dr hab. inż. Kazimierz Kałucki. Odszedł w pełni sił twórczych nie zdążywszy zrealizować wielu swoich planów oraz pomysłów naukowych. Odszedł w mome więcej »
Zgł. nr 372273; A01N 33/04 LONZA AG, Basel, CH Lichtenberg F., Lutzeler M., Ranft V. Wirusobójczy środek dezynfekcyjny Ujawniono zastosowanie kompozycji dezynfekcyjnej jako środka wirusobójczego, w sz więcej »
Przyczyną napisania i wydania tej książki było wzrastające zapotrzebowanie na nowe inteligentne materiały oraz związana z tym potrzeba prowadzenia badań syntezy tych materiałów i wyjaśniania właściwoś więcej »
Przedstawiono opracowaną technologię usuwania zanieczyszczeń naftowych z osadów dennych oraz efekty jej praktycznego zastosowania. Osad denny stawu "Kowary" zawierał do 10% zanieczyszczeń ekstrahowaln więcej »
Przedstawiono wyniki badań wpływu jednostkowej energii aktywowania na utlenienie i właściwości adhezyjne warstwy wierzchniej folii wytworzonej z mieszaniny polietylenu dużej gęstości i polipropylenu i więcej »
Kalafonia jest surowcem naturalnym, pozyskiwanym z drzew sosnowych. W wyniku jej modyfikacji otrzymuje się wiele produktów, z których najbardziej użytecznym jest kwas maleopimarowy, otrzymywany w reak więcej »
Przedstawiono możliwość zastosowania destylacji membranowej (MD) do rozdzielania odpadowych roztworów chlorowodoru. Do badań zastosowano ścieki powstające podczas regeneracji kationitów roztworem kwas więcej »
Już po raz 17. spotkała się w dniach 12- 15 września 2005 r. w Hotelu "Gwarek" w Kudowie Zdroju elita polskich chemików polimerowców aby przedstawić najnowsze wyniki swoich prac badawczych i przedysku więcej »
Nagrody za proekologiczne technologie chemiczne w 2005 r. Chem. Eng. News 2005, 83 83, nr 26, 40 Chem. Week 2005, 167 167, nr 21, 13 Laureatami tegorocznej 10. edycji nagród przyznawanych w USA (od 19 więcej »
Przedstawiono szeroką gamę jonitów modyfikowanych, selektywnych w stosunku do jonów metali szlachetnych, a zwłaszcza jonów Pd(II). Zwrócono uwagę na duże wartości pojemności jonowymiennych, dzięki któ więcej »