Miesięcznik ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X - rok powstania: 1947
Czasopismo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych (SITPMB)
Z dniem uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej polski rynek wyrobów budowlanych stał się integralną częścią wspólnego rynku, regulowanego przez prawo unijne. Zasady funkcjonowania wspó
[...]
Stowarzyszenie Producentów Betonów (poprzednia nazwa Stowarzyszenie Producentów W Bezpiecznej Prefabrykacji Betonowej) powstało w 1994 r. Obecnie należą do niego 63 firmy zgrupowane w dwóch sekcjach: więcej »
W ostatnich piętnastu latach wymagany współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych zmniejszył się prawie czterokrotnie. Spowodowało to znaczne ograniczenie zapotrzebowania na ciepło budynków więcej »
Jak to zrobić, aby płacić jak najmniejsze rachunki za ogrzewanie domu? Należy zafundować sobie energooszczędny budynek, czyli zaprojek- > tować i wybudować go stosując energooszczędne rozwiązania. Jak więcej »
Energooszczędność budynku staje się tematem świadomego wyboru sposobu budowania lub modernizowania domów. Należy zauważyć, że idea ta łączy indywidualny interes inwestora z potrzebą ogólnospołeczną os więcej »
Po latach budowania Wspólnego Rynku, który miał' zagwarantować m.in. swobodny przepływ towarów, okazało się, że zniesienie ceł na granicach państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ograniczenie pr więcej »
We wszystkich krajach UE, w tym także w Polsce, zgodnie z Dyrektywą nr 2002/91/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Unii z 16 grudnia 2002 r. w sprawie jakości energetycznej budynków, trwają prace przyg więcej »
Wszelka działalność inwestycyjna powinna być ekonomicznie uzasadniona. Dotyczy to również modernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych, zwłaszcza że sytuacja finansowa wspólnot mieszkaniowych or więcej »
W okresie wprowadzania w Polsce wielu gotowych, sprawdzonych europejskich rozwiązań, należałoby przyjrzeć się przykładom domów pasywnych, których sezonowe zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie mniej więcej »
Od 2002 r w stocznio rac/7 "Materiałów Budov mieszczane byty artykuł dynku mieszkalnego w północno-wschodniej nego we współpracy ze 6 wych numevlanych" zay dotyczące położonego Polsce. Pof u realizowa więcej »
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), podobnie jak przed II wojną światową, wykorzystywany jest jako narzędzie państwa w polityce gospodarczej, w tym również do wspierania przedsięwzięć mających na celu więcej »
Głównym składnikiem kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych jest dostarczana do nich energia, potrzebna m.in. do ogrzania i oświetlenia po- ^^ mieszczeń oraz funkcjonowania innych instalacji. Ogran więcej »
Przyjmiemy, że temperatura gruntu tg na dużej głębokości pod budynkiem jest stała i równa średniej rocznej temperaturze powietrza (w Polsce ok. 8°C). Temperatura powietrza zewnętrznego, oprócz średnie więcej »
Gabiony, znane w Polsce od lat trzydziestych XX wieku pod nazwą elementy siatkowo- kamienne, w formie współczesnej zastosowano w 1993 r. do ochrony brzegu w Chałupach na Półwyspie Helskim. Od tego cza więcej »
Podstawowe funkcje geosyntetyków to: separacja; filtracja; wzmacnianie/zbrojenie; kontrola erozji; drenaż. W budownictwie drogowym tekstylia najczęściej pełnią funkcje wzmacniające/zbrojące, filtracyj więcej »
Firma Heraklith AG działa na rynku europejskim od 98 lat. Jest pomysłodawcą wykorzystania wełny drzewnej spajanej magnezytem do izolacji cieplnej i akustycznej w budownictwie. Heraklith jest również t więcej »
Od kilku miesięcy na rynku obecny jest nowy system ociepleń ATLAS HOTER, który zyskuje sobie coraz silniejszą pozycję obok wcześniejszych systemów ATLASA - STOPTERA i ROKERA. Atrakcyjność wszystkich s więcej »
HYDROMAX to odmiana styropianu odporna na wodę! Nie wymaga dodatkowej hydroizolacji od strony gruntu. Doskonale izoluje termicznie nawet przy ciągłym obciążeniu wodą. Agregatowa technologia produkcji więcej »
Strop oraz ściany zewnętrzne nie- 1 ogrzewanej piwnicy są to prze- I g rody oddzielające część ogrzewaną budynku od nieogrzewanej. Udział tych przegród w bilansie strat ciepła w budynku jest niewielki więcej »
Ostatnie dziesięciolecie to zmiana stylu budowania w Polsce, Coraz popularniejsze są domy jednorodzinne, a nierzadko też wielorodzinne z dachem skośnym. Nie ma już problemu z doświetleniem pomieszczeń więcej »
Nagrody Ministra za wybitne osiągnięcia twórcze i naukowe w dziedzinie architektury, budownictwa, planowania przestrzennego i urbanistyki oraz geodezji i kartografii maja swoją wieloletnią tradycję. N więcej »
28 stycznia 2004 r. weszła w życie nowa norma PN-EN 13163:2004 Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie - Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabryczne - Specyfikacja, będąca polską wersją normy więcej »
Już niedługo, wraz z końcem zimy, rozpocznie się nowy sezon na budowlane roboty zewnętrzne. W tym czasie, jak co roku, próbuję podsumować sukcesy i porażki technologii ociepleń ścian zewnętrznych budy więcej »
Z danych Krajowej Agencji Poszanowania Energii wynika, że Polska zużywa 3 razy więcej energii niż kraje leżące w podobnej strefie klimatycznej. Oznacza to, że średnie zużycie energii na ogrzanie l m2 więcej »
Firma Baumit oferuje systemy ociepleń ścian zewnętrznych metodą bezspoinowa tzw. BSO. Jako materiał izolacyjny wykorzystuje się styropian (polistyren spieniony EPS) w postaci płyt o wymiarach 50x1 OOc więcej »
Przy realizacji zewnętrznych przegród budowlanych stajemy przed wyborem, czy ponieść wyższe koszty realizacji stosując metody eliminacji mostków cieplnych, czy też "oszczędzić" i walczyć z ewentualnym więcej »
Możliwość zmniejszenia palności sztywnych pianek poliuretanowych oraz ilości dymu emitowanego podczas ich palenia od lat absorbuje uwagę badaczy i producentów systemów do izolacji cieplnej przegród. W więcej »
Komitet Budownictwa przy KIG zorganizował w grudniu 2004 r. konferencję poświęconą ocenie mija- - jącego roku w budownictwie. Wzięli w niej udział ?-SŁ przedstawiciele liczących się w środowisku organ więcej »
Od 1 stycznia 2006 r. zacznie obowiązywać w Polsce Dyrektywa 2002/91/WE z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Jej celem jest promowanie poprawy charakterystyki energet więcej »
24 listopada 2004 r. w gmachu Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej odbyło się pierwsze spotkanie Krajowego Forum Konsultacyjnego dotyczące Prawa Unii Europejskiej z zakresu Urząd więcej »
Wyniki badań statystycznych przeprowadzonych przez GUS w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, zatrudniających 50 i więcej osób wykazały, że wielkość produkcji materiałów budowlanych wytworzonych w więcej »
Ranking zbiorczy ujmuje wszystkie cechy diagnostyczne badanego zbioru spółek, obejmującego 78 czołowych spółek giełdowych polskich i unijnych. Jest więc wypadkową konkurencyjności cząstkowych pięciu p więcej »
Już po raz ósmy spółka "Polski jj Cement" oraz Stowarzysze- % nie Architektów Polskich zorganizowali konkurs dla architektów pt. "Polski Cement w Architekturze". Mogły w nim uczestniczyć prace archite więcej »
Dwie siły domagają się obecnie zmian wymagań ochrony cieplnej budynków w Polsce. Jedną jest Unia Europejska, której Dyrektywa 2002/91/EC z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej bu więcej »
Poszukiwania nowych, lepszych rozwiązań wiążą się zawsze z poszukiwaniem rozwiązań bardziej ekonomicz- Dotyczy to także budownictwa 1 stosowania w nim rozwiązań systemowych. System to pojęcie określaj więcej »
Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana w listopadzie 2004 r. na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była o 4,3% wyższa niż przed rokiem (p więcej »
Już niedługo w polskim budownictwie będzie musiała być uwzględniana Dyrektywa z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz zasady zrównoważonego rozwoju. W przypadku budy więcej »
W związku z wykonywaniem wielu audytów energetycznych dysponujemy danymi dotyczącymi J jakości termicznej budynków przed zaleceniem W - ich wariantowej termomodernizacji. Na potrzeby artykułu przeanal więcej »
Firma Caparol Polska wchodzi w skład Grupy Caparol, lidera wśród europejskich producentów farb i ekologicznych materiałów wykończeniowych. Produkty Caparol to bogaty asortyment profesjonalnych materia więcej »
W grudniu 2004 r. Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa zaprosiła swoich członków i przyjaciół do Centralnego Ośrodka Informacji Budownictwa na Bartycka, gdzie odbyło się tradycyjne spotkanie ś więcej »
W związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2002/91/EC z 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, które mają wejść w życie w Polsce 4 stycznia 2006 r., ważne staje się o więcej »
Jedna z przedwojennych kamienic warszawskiego Śródmieścia, mieszcząca się przy ulicy Wilczej 73, znalazła bogatego inwestora. Jest nim spółka MOT, która uczyniła z obiektu widocznego na fotografii pię więcej »
Od 4 stycznia 2006 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do wdrożenia Dyrektywy 2002/91/EC, której głównym celem jest poprawa charakterystyki energetycznej budynków. Do r., dzięki w więcej »
Zagadnienia zużycia energii w budynkach, m.in. użyteczności publicznej, powinny być uwzględnione już na etapie projektowania i realizacji. Od zastosowanych rozwiązań architektoniczno-budowlanych oraz więcej »
W bieżącym roku mija 11 lat od pierwszego zastosowania włókniny AM-2 i 9 lat od pierwszego wbudowania kompozytu HaTelit? C 40/17 w nawierzchniach polskich dróg. We wszystkich zastosowaniach, w których więcej »